30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Suluova Yılda 50 Milyon kWh Elektrik Enerjisi Üretecek

AMASYA (Enerji Portalı) – Amasya Belediyesi Suluova Besi OSB içerisinde biyogaz tesisi kuruluyor. Amasya Valisi Dr. Osman Varol kurulmakta olan Ahi Enerji Biyogaz Tesislerinde incelemelerde bulundu.

Amasya Belediyesi Suluova İlçesine bağlı Suluova Besi OSB içerisinde biyogaz tesisi kuruluyor. Amasya Valisi Dr. Osman Varol kurulmakta olan Ahi Enerji Biyogaz Tesislerinde incelemelerde bulundu. Ziyarete Suluova Kaymakam Vekili Gürkan Demirkale, Suluova Besi OSB Müdürü Abdulkadir Özkurt, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Esem Kodaman ve AHİ Suluova Biyogaz Enerji Üretim A.Ş firması yetkilileri eşlik etti.

Yılda 50 Milyon kWh Elektrik Enerji Üretilecek

AHİ Suluova Biyogaz Enerji Üretim A.Ş’de Suluova ilçe sınırları içerisinde bulunan hayvan ve bitkilerden elde edilen 600.000 ton atıktan 27.690.000 metreküp biyogaz elde edilecek. 6.5 MWe Entegre Biyogaz Enerji Santrali ile yılda elli milyon kWh elektrik enerjisi üretilmesinin planlanıyor.

Santral yetkilileri, Suluovalı çiftçilerin de ortak olduğu projenin en önemli amaçlarından birisinin de, yörede bulunan büyükbaş hayvan çiftlikleri ve ahırlarındaki hayvan gübresinin Yeşilırmak ve Tersakan Çayını kirletmesini önlemek ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak olduğunu söylüyor . Ayrıca santralden elde edilecek ilave ısı ile yerleşim alanlarının ısınma ihtiyacını kısmen karşılaması da hedefler arasında.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, kurulacak olan bu tesisle önemli bir sorun olan çevre kirliliğinin ortadan kalkacağını, çiftçilerimizin bu tesis sayesinde kimyasal gübre yerine, tesisten elde edilen organik gübreyle organik tarıma geçebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.