30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sultanhanı Doğal Gaz Depolama Tesisi Enerjisi GES’ten Karşılayacak!

AKSARAY (Enerji Portalı) – Türkiye’nin en büyük enerji yatırımlarından olan Sultanhanı Doğal Gaz Depolama Tesisi, Tesiste ihtiyaç duyulan elektriğin  %60’ını Güneş enerjisinden karşılamaya başladı.

İlk etapta Kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile ihtiyacının %60’ını karşılamaya başlayan tesis, Çevreci enerji olan ve Doğaya hiçbir zararı bulunmayan Güneş Enerjisi Santrali (yatırımı ile de Tesisin genişleme Projesi ile paralel olarak yapılacak çalışmalar ile 2021 yılında Tesisin Elektrik ihtiyacının Tamamını Güneş Enerjisi Santrali ile karşılamayı planlıyor.

29 Temmuz 2019 Tarihinde Sultanhanı Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi’nin Temel Atma Töreni gerçekleştirilmişti…

29 Temmuz 2019 Tarihinde Sultanhanı Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi’nin Temel Atma Töreni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Sultanhanı ilçesi Botaş Tuz Gölü İşletme Müdürlüğünde gerçekleştirilmişti. Buradaki açılışta Güneş Enerjisi Santrali (GES) ilk bölümü de açılarak devreye alınmış oldu.

İsmi değiştiriliyor…

Bakan Dönmez ayrıca “Tuz Gölü Doğalgaz Depolama” olan Projenin isminin değiştirilerek “Sultanhanı Doğalgaz depolama tesisi” olacağını da açıklamıştı.

Sultanhanı Doğalgaz Depolama Tesisi 5,4 milyar metreküp kapasitesi dünyanın en büyük depolama tesisi olacak…

Türkiye’nin en büyük enerji yatırımlarından olan ve her biri ortalama 630 bin ila 780 bin metreküp kapasiteli 52 kavernanın tamamlanmasıyla toplam kapasitesi 5,4 milyar metreküp olacak olan tesiste 2011’de başlanan 1,2 milyar metreküp kapasiteli ilk 12 kavernanın yapım inşası da devam ediyor.

Projenin bir kısmı tamamlanmış ve ilk gaz dolumu 2017 yılında yapılmıştı. Sultanhanı Doğalgaz Depolama şuan itibariyle 680 milyon metreküp depolama ve günlük 20 milyon metreküp geri üretim kapasitesinde, 2021 yılında projenin ilk kısmı olan 12 kavernanın tamamının bitirilerek 1,2 milyar metreküplük ilk etabın tamamlanması planlanıyor.

Projenin son Genişleme etabıyla da 40 kavernanın daha Tamamlanmasıyla 5,4 milyar metreküp toplam kapasiteyle tuz yapılarında oluşturulan dünyanın en büyük depolama tesisi tamamlanmış olacak.

Kaynak: Sultanhanı Gazetesi

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.