Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinden bir ay sonra, Rusya’nın Sudan’da bir nükleer santral kurması için anlaşma imzalandığını duyurdu.

Rosatom tarafından yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın Hartum’da, Roseatom’un yan kuruluşu olan Rusatom Overseas ve Sudan Su Kaynakları, Sulama ve Elektrik Bakanlığı arasında imzalandığını bildirdi.

Açıklamada, zaman çizelgesi ve bütçe hakkında detaylı bilgi verilmezken, “Nükleer santral yapımı için yapılacak fizibilite çalışması çerçevesinde, temel standartlar tanımlanıyor. Bu stratejik proje, iki ülke arasındaki ilişkilerin doğasını belirleyecek” ifadeleri yer aldı.

Nükleer santral kurma anlaşması, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in Kasım ayı sonlarında Soçi’ye yaptığı ziyarette iki ülkenin sivil nükleer sektöre ilişkin işbirliği anlaşması imzalamasından bir ay sonra yapıldı.

Beşir, Rusya’ya yaptığı ilk ziyarette, Başkan Putin ile bir araya gelerek, kendisinden ABD’nin “düşmanca” eylemlerine karşı Sudan’ı korumasını istemiş, ülkesinin Rus silahlarını alma ve Sudan’da bir Rus askeri üssü kurulması arzusunu da ifade etmişti.

Ziyaret sırasında iki ülke, nükleer alanda bir işbirliği anlaşması imzalanmış, Rosatom, Sudan topraklarında bir nükleer santralin yanı sıra, bilim ve nükleer teknoloji merkezi kurma olasılıkları olduğunu açıklamıştı.

habersol