30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Star Rafinerisi: Türkiye’nin İlk Özel Endüstri Bölgesi

ANKARA (Enerji Portalı) – SOCAR Türkiye‘nin İzmir Aliağa’daki tüm iştiraklerinin özel endüstri bölgesi kapsamında verilecek teşviklerden yararlanabileceği bildirildi.

STAR Rafineri’nin açılışının ardından SOCAR Türkiye’den yapılan açıklamada, SOCAR Türkiye’nin İzmir Aliağa’daki bin 453 hektarlık arazide bulunan iştirakleri STAR Rafineri, Petkim, Petlim Konteyner Terminali, Petkim RES ve SOCAR Depolama gibi tüm şirketlerin özel endüstri bölgesi kapsamında verilecek teşvik ve sağlanacak kolaylıklardan faydalanabileceği belirtildi.

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, Türkiye’de 10 yıldır aralıksız sürdürdükleri yatırımlarının özel endüstri bölgesi ile taçlandırıldığını ve bundan büyük onur duydukları yorumunu yaparak şunları ekledi: “2008’de Petkim’i satın alarak Türkiye pazarına giren SOCAR Türkiye’nin şu ana kadarki yatırım miktarı 14,2 milyar dolar. Tüm projeler tamamlandığında ise bu rakam 19,5 milyar dolara ulaşacak”.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı dışındaki tüm yatırımlarının İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunduğunu ifade eden Gahramanov, şunları kaydetti:

Gelecek yıl başlamayı planladığımız yeni petrokimya yatırımımız yine burada olacak. Daha önce STAR Rafineri için ilk Stratejik Teşvik Belgesi’ni almıştık. Şimdi de SOCAR Türkiye’nin projelerinin bulunduğu araziyle ilgili başvurumuzun ardından ilk özel endüstri bölgesi unvanı almaktan çok mutluyuz”.

Gahramanov konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Bugüne kadar Türkiye’de dev projelere imza attık. Bundan sonra da Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerini geliştirmek için durmadan çalışacağız. Özel endüstri bölgesi olarak artık iş süreçleri daha da hızlanacak. Biz Türkiye’de, hükümetin de öncelikli sektör olarak belirlediği petrokimyayı merkeze alarak büyük bir entegre tesis haline gelebilmek için kollarımızı sıvadık. 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri, petrokimya-rafineri entegrasyonunun ülkedeki tek örneği oldu.”

“Özel Endüstri Bölgelerine Ek Teşvikler”

Endüstri Bölgesi olmanın, yatırımcılara sağlayacağı faydalar şöyle sıralanıyor:
Projesine göre bölgenin yatırımlara hazır hale gelmesi için gereken altyapıya ilişkin masraflar, bakanlık tarafından karşılanabilir. Bakanlık tarafından özel mülkiyete konu alanlar, kamulaştırılabilir.

Projesine göre kamulaştırmaya ilişkin masraflar da bakanlık tarafından karşılanabilir. Halihazır harita, jeolojik-jeoteknik etüt raporu, imar ve parselasyon planları, altyapı ve üstyapı projeleri bakanlık tarafından onaylanır. Bu işlemler için bedel alınmaz. Yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma çalıştırma ruhsatı bakanlık tarafından verilir ve söz konusu izinle ruhsatlar için harç alınmaz.

Gerekli İzinleri Alma İşinde Kolaylık

Yatırım için gerekli “ÇED Gerekli Değildir” veya “ÇED Olumlu” kararı en geç 2 ay içinde verilir. Bakanlık tarafından verilen onay ve izinler ile ÇED izni dışındaki yatırımın tamamlanıp tesisin üretime geçebilmesi için alınması gereken diğer izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca 15 gün içinde verilir. Hazine arazileri üzerinde 49 yıllığına irtifak hakkı veya kullanma izni verilir. İrtifak hakkı veya kullanma izni bedeli, taşınmazın emlak vergisine esas asgari metrekare birim değeri toplamının binde 5’i (stratejik yatırım olması durumunda binde 1’i) oranında belirlenir.

Ek Teşvikler

Endüstri Bölgeleri Kanunu’nun ilgili maddesi gereği, Özel Endüstri Bölgelerine ilişkin Cumhurbaşkanınca ek teşvikler belirlenebilir. Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımlar, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanabilir. Bölgede yer alan bütün binalar emlak vergisinden, arsaların tahsisine ilişkin sözleşme ve taahhütnameler damga vergisinden muaftır.

Bölgede yer alan gayrimenkullerin ifraz, taksim veya birleştirme işlemleri, söz konusu bölgelerde bulunan arsaların tahsisi nedeniyle şerhi gerektiren işlemleri ile bu arsa ve üzerine inşa edilen binaların tahsis edilene devir ve tescil işlemleri ve cins değişikliği işlemleri harçtan muaftır.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.