30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Star Rafineri’nin İlk Ham Petrolü Azerbaycan’dan

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Socar Türkiye tarafından 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurulan Star Rafineri’nin 80 bin tonluk ilk ham petrol kargosu geldi. Devreye alınma sürecinde olan rafineride, açılışı planlanan ekim ayına kadar test üretimleri yapılacak.

Şirketin iştiraki ve 6,3 milyar dolarlık değeriyle Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan Star Rafineri, ağustos ayından başlayarak ilk test üretimlerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Star Rafineri’nin faaliyete geçmeden önceki en önemli dönüm noktalarından biri olan test üretimi için gerekli 80 bin tonluk ilk ham petrol, rafineriye 244 metre uzunluğundaki Absheron tankeri ile ulaştı.

Rafinerinin ilk hammaddesi, Socar’ın anavatanı Azerbaycan’dan gelen Azeri light petrolü oldu.

İlk ham petrolün gelişi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Socar Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, bu yılın dördüncü çeyreğinde operasyona başlayacak rafineride devreye alma çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

Rafinerinin ilk petrolünün Socar’ın anavatanı Azerbaycan’dan gelmesinin kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade eden Gahramanov, “Socar Türkiye olarak, Türkiye’nin en büyük sanayi grubu olma yolunda her geçen yıl hızla ilerlerken, stratejik yatırımlarımızla ülke ekonomisi ve endüstrisine güç katacağız. Yerli üretimi artıran, dışa bağımlılık ve cari açığı azaltan, yeni istihdam alanları oluşturan yatırımlarımızı, önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Gahramanov, şirketin stratejik büyüme trendleri arasında dış pazarlardaki yatırımların genişletilmesinin önemli bir yer tuttuğuna dikkati çekerek, şunları konuştu:

“Dünya enerji pazarında emin adımlarla ilerleyen Socar, birçok ülkede faaliyetleri devam ediyor. Bu ülkeler arasında Türkiye, Azerbaycan için çok önemli bir yere sahip. Socar olarak Azerbaycan’ın yatırımlarıyla Türkiye ekonomisine ve istikrarına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede Türkiye devleti ile gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri bizim için çok büyük önem ve anlam taşıyor. Bu vesileyle Türk ve Azerbaycan hükümetlerine de buradan teşekkürlerimi sunuyorum.”

– “Türkiye’de cari açığın azalmasına her yıl 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacak”

Rafinerinin Genel Müdürü Mesut İlter de ilk petrolün Azerbaycan’dan gelmesinin iki kardeş ülke arasındaki işbirliğinin bir yansıması olduğunu  ifade ederek, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan bölgedeki en büyük petrol operasyonlarından biri olan rafineride ilk ham petrol akışıyla test üretimi öncesi son aşamaya gelindiğini söyledi.

Ünitelerinde devreye alma hazırlıkları ve test çalışmalarının ardından üretim anlamında ilk testi de gerçekleştirme aşamasına geldiklerini anlatan İlter, “Türkiye’nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip olan Star Rafineri, Türkiye’de cari açığın azalmasına her yıl 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak. Türk ekonomisine büyük değer katacak üretim operasyonuna ilk ham petrolün akışıyla başlamış oluyoruz. Bu, bizim için büyük bir gurur kaynağı. 4.8 milyon ton dizel ve 1.6 milyon ton naftanın yanı sıra ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin üretimini de gerçekleştirecek olan Star Rafineri ile Türkiye’nin, global enerji piyasasında rekabet gücü de artacak.”

Socar Türkiye’nin hedefleri arasında büyük öneme sahip olan rafineri-petrokimya entegrasyonunu sağlayacak ve aynı gruba ait Türkiye’nin ilk petrokimya tesisi Petkim’in hammadde ihtiyacının tamamına yakınını karşılayacak olan Star Rafineri’nin istihdama olan katkısı da büyük.

Projenin yapım aşamasında 19 bin 500 çalışan sayısına ulaşan rafineri, üretime başladığında bin 100 kişilik istihdam sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir