30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Star Rafineri Ne Zaman Kuruldu?

İSTANBUL ( Enerji Portalı ) – 2008 yılında Petkim mülkiyetinde bulunan 2.800 dönüm alanın STAR Rafineri A.Ş.’ye teslim edilmesiyle çalışmalara başlanıldı. Bir yıl sonra, rafineri için ÇED Olumlu Raporu alındı. 2010 yılına gelindiğinde ise fizibilite çalışmaları tamamlanarak ön mühendislik tasarımı kontratı ve temel dizayn paketleri anlaşması yapıldı. Yine aynı yıl, tesisin lisansı alınarak uluslararası ÇSED çalışmaları başlatıldı.

2011 yılına gelindiğinde ise tesisin temeli atılarak inşaat çalışmalarına başlanıldı. Bir yıl sonra ise Star Rafineri, Türkiye’den stratejik yatırım teşvik belgesini aldı.

2017 yılının sonlarına doğru ise tesisisin enerjilendirme aşaması tamamlanarak 2018 yılı başında montaj ve test aşamaları da bitirilmiş oldu. 2018 yılının Ağustos ayında, ilk ham petrol gemisi gelerek üretim için gerekli olan testlerin yapım aşamasına başlanıldı.

Takvimler 19.10.2018 tarihini gösterdiğinde ise rafinerinin açılışı yapıldı:

Star Rafineri ve SOCAR’ın diğer iştirakleri Petlim Konteyner Terminali, Petkim Rüzgar Enerji Santrali ve Aliağa Genel Müdürlük Binası İzmir Aliağa’da 19 Ekim, Cuma günü düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, her iki devletin hükümet temsilcileri ve diğer misafirler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.