30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

STAR Rafineri 2019’da Tam Kapasiteye Ulaşacak

İZMİR (Enerji Portalı) – 6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve Türkiye’deki en büyük yatırımlardan olan STAR Rafineri, açılışının ardından kademeli olarak üniteleri devreye aldığını açıkladı.

Türkiye ve Azerbaycan cumhurbaşkanlarının katılımıyla 19 Ekim’de büyük bir törenle açılan Star Rafineri, 2019 yılında tam kapasite çalışmaya başlayacak. STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, test üretimlerinin çok başarılı geçtiğini ve üretime başladıklarını dile getirerek 2019’da tam kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

“2019 yılı itibarıyla da tam kapasiteye ulaşacağız”

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, rafineride üretime başarılı bir şekilde devam ettiklerini belirterek; “Kısa bir süre içinde Petkim’e ilk naftayı vereceğiz. Ünitelerimizi kademeli olarak devreye alıyoruz; 2019 yılı itibarıyla da tam kapasiteye ulaşacağız. Rafineride 5 milyon ton dizel, 1.6 milyon ton nafta, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 1 milyon ton ksilen/reformat, LPG, petrokok, ve kükürt üretimimiz olacak. Ürünlerimizin tamamını Türkiye’nin ithal ettiği ürünler oluşturuyor. Amacımız, ürünlerimizi iç pazara vererek cari açığın azaltılmasına yardımcı olmak ve ekonomiye değer kazandırmak.” Sözlerini söyledi.

“Türkiye’de petrol işleme kapasitesi yüzde 35 artacak”

STAR Rafineri’nin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olduğunu anımsatan İlter, şu sözleri söyledi: “Türkiye’de yıllık yaklaşık toplam 28 milyon tonluk bir rafinaj kapasitesi bulunuyor. STAR Rafineri’nin tam kapasite faaliyet göstermeye başlamasıyla birlikte Türkiye’de petrol işleme kapasitesi, yüzde 35 artacak. Şu anda test üretimleri planlandığımız şekilde devam ediyor. Böyle büyük bir projeyi Türkiye ve Azerbaycan ekonomisine kazandırdığımız için çok mutlu ve gururluyuz.”

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir