30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Spot Doğalgaz Piyasasına İlgi Yüksek

ANTALYA (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPİAŞ bünyesinde kurulan spot doğalgaz piyasasına yüksek bir ilgi olduğunu belirterek, “Piyasamızın tasarımına uygun şekilde işlemeye başladığını, dengeleme ihtiyacına cevap verdiğini ve lisans sahiplerinin ticaret yapmasını sağladığını görüyoruz.” dedi.

Antalya’da düzenlenen 9. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Yılmaz, EPİAŞ bünyesinde hayata geçirilen spot doğalgaz piyasası hakkında bilgiler verdi.

Piyasaya kayıt yaptıran toplam 43 lisans sahibinden 23’ünün piyasada aktif olarak işlem yaptığını aktaran Yılmaz, 73 milyon metreküp doğalgaz ticaretinin gerçekleştirildiğini ve işlem hacminin 115 milyon lirayı bulduğunu kaydetti.

Yılmaz, 73 milyon metreküplük doğalgaz ticaretinin 45 milyon metreküplük kısmını BOTAŞ’ın dengeleme amaçlı işlemlerinin oluşturduğunu dile getirerek, “Bu temel verilere göre, ilk ayında piyasaya yüksek bir ilgi olduğunu, piyasamızın tasarımına uygun şekilde işlemeye başladığını, dengeleme ihtiyacına cevap verdiğini ve lisans sahiplerinin ticaret yapmasını sağladığını görüyoruz.” diye konuştu.

Gelecek süreçte fiziksel ve finansal teslimatlı vadeli doğalgaz piyasası işlemlerinin de organize piyasaya entegre edilmesi için çalışacaklarını anlatarak, “Zaman içinde doğalgaz piyasasına ilgi artacak ve ticaret derinleşecek. Böylece fiyatlar daha da rekabetçi bir yapıya kavuşacak ve bundan herkes faydalanacak.” ifadelerini kullandı.

“Enerjide köprü değil, merkez olacağız”

Yılmaz, daha önce Türkiye’ye “enerjide köprü olacaksınız” diyenler olduğuna dikkati çekerek, “Biz yeni bir şey söyledik. ‘Hayır biz köprü görevi görmek istemiyoruz, enerji ticareti merkezi olacağız.’ dedik. 1 Eylül itibarıyla organize piyasada günlük olarak doğalgaz ticaretine başlayan ilk ülke olduk.” diye belirtti.

Güneş enerjisinde çatı ve cephe uygulamalarıyla vatandaşların kendi elektriğini üretmesinin önünü açmak için gerekli adımları attıklarını vurgulayan Yılmaz, süreçleri ve kuralları belirleyip topu oyunculara bıraktıklarını sözlerine ekledi.

İlişkili Konular

Enerji Bakanı Dönmez: “Her İlimizde 40-50’şer MW’lık GES planlıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.