30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Soyak Enerji ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliği

“Türk ve Avrupa Üniversiteleri Arasındaki Yenilenebilir Enerji Bilgi Ağları” (RENET) adlı AB projesi kapsamındaki yaz okulu, Soyak Enerji ve Boğaziçi Üniversitesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Dünyadaki küresel çevre krizine paralel olarak “Yenilenebilir Enerji” konusuna ağırlık veren Soyak Enerji, bu doğrultuda, 6-18 Temmuz tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve AB projesi olan RENET kapsamındaki yaz okuluna katkı koydu.

RENET projesinin ana hedefi, bilgi ve teknoloji aktarımına katkıda bulunmak ve böylece Avrupa Birliği ve Türkiye’de sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasına yardımcı olmak. Proje kapsamında atıklardan enerji elde etme sistemleri, güneş enerjisi ve biyoyakıt gibi konulara odaklanarak Alman, İsveç ve Türk üniversiteleri arasında ve üniversite- özel sektör arasında işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü koordinatörlüğünde yürütülen RENET projesinde yer alan üniversiteler şöyle: Hamburg Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi, İsveç Teknoloji Enstitüsü Endüstriyel Ekoloji, Enerji ve Çevre Teknolojisi Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi.

RENET projesi kapsamında Boğaziçi Üniversitesi’nde uluslararası öğrenci ve akademisyen grubuyla bir araya gelen Soyak Enerji İş Geliştirme Direktörü Taşkın Kızılok, “Yenilenebilir Enerjinin Önemi ve Desteklenme Gerekliliği” başlıklı sunumu gerçekleştirdi ve dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Kızılok, Soyak Enerji’nin “çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan sistemler ile çözümler üreten küresel bir oyuncu olmak” vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın en stratejik konusu olan yenilenebilir enerji alanında akademik çalışmaların, özel sektör deneyimiyle desteklenmesi, içinde bulunduğumuz küresel çevre krizinin aşılmasında da önemli rol oynayacak.

Enerji alanında Avrupa Birliği ile bağlarımızı güçlendiren RENET
projesiyle, aynı zamanda yenilenebilir enerji ile ilgili politik, ekonomik ve sosyal çerçevelerdeki ilgili kimselerin bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Böylelikle yatırımlar için çok kritik olan gerekli yasal düzenlemelerin zamanında hayata geçirilmesinin önemi de bir kez daha gündeme gelmiş oluyor.”

Kızılok ayrıca, sürdürülebilir yaşam ilkesi doğrultusunda sektörün ilerlemesini sağlayacak, sektörde uluslararası işbirliğini güçlendiren akademik çalışmalara destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.