30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sorgun Barajı Bu Yılın Sonunda 38 Milyon kWh Enerji Üretecek

MERSİN (Enerji Portalı) – DSİ tarafından yapılan ve 2021 yılı sonunda su tutması hedeflenen Sorgun Barajından, 38 milyon kilovat saat enerji üretimi sağlanacak.

Devlet Su işleri (DSİ), Mersin iline yaptığı yatırımlarla bölgenin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mersin’de bu yıl tamamlanması hedeflenen 4 barajdan biri olan Sorgun Barajı 9 köy ve 2 beldeyi kapsayan 60 bin dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecek, ayrıca kurulacak enerji santrali ile yıllık yaklaşık 38 milyon kilovat saat enerji üretimi sağlanacak. Baraj için ulaşım yolları, vana odası ulaşım yolu, 586 metre uzunluğundaki derivasyon tüneli ve gövde dolgusu tamamlandı. 2021 yılı sonunda su tutması hedeflenen bu barajda, dolusavak beton imalatlarına ve önyüz betonu için hazırlıklara devam ediliyor. Temelden yüksekliği 109 metre ve su depolama kapasitesi 53 milyon m3 olan Mersin Sorgun Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 122 Milyon TLkatkı sağlanması hedefleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.