30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SONY Yenilenebilir Enerji Hedeflerini Güncelledi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sony, 2040 olarak belirlediği çalışmalarında yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçme hedefini ABD’de 2030 olarak güncelledi.

Geçtiğimiz ay RE100 (Renewable 100) adlı girişime dahil olarak, 2040’a kadar elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayacağını bildiren Sony, ABD’deki operasyonları için hedefi 10 yıl erkene çekeceğini açıkladı.

Sony’nin şu anda yenilenebilir enerji kullanım oranı yüzde 25 civarında. Şirket Avrupa’da şimdiden yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşmış durumda. ABD’nin ardından ise şirketin yeni hedefinin Çin ve Japonya olacağı belirtildi.

Sony Corporation of America Başkan Yardımcısı Mark Khalil, “Sony çalışmalarının ve ürünlerinin enerji etkinliğini artırırken yenilenebilir enerji kullanım çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Kuzey Amerika bölgesinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye ulaşma hedefimizi 2030’a çekmemiz, küresel hedefimize yönelik bir adım. RE100’a katılmanın yanı sıra, küresel ve bölgesel hedefler belirleyerek, Sony’deki yenilenebilir enerji kullanımının diğer şirketlere de ilham vermesini sağlamak istiyoruz.” dedi.

RE100 Başkanı Sam Kimmins bu adımla ilgili, “Sony’yi, gelişmiş bir pazarda yüzde 100 yenilenebilir enerjiye daha hızlı geçme konusunda eline geçen fırsatı değerlendirdiği için tebrik ediyoruz. Bilimcilerin bize küresel ısınmayı 1,5 derecenin altında tutmak için daha fazla şey yapmamız gerektiğini söylediği bir haftada, dünyanın en büyük elektronik ve eğlence şirketlerinden birinin iklim değişikliği konusunda hızlanacağını açıklamasından daha güçlü bir mesaj olamazdı. Bu hamle, çalışma dünyasına nelrin yapılabileceğini gösteriyor ve diğer büyük şirketleri aynı şekilde hareket etmek için cesaretlendiriyor.” diye düşüncelerini ifade etti.

Kaynak: CleanTechnica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.