30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sono Motors, Güneş Enerjili Sion Modeli İçin 2019’u Bekliyor

ALMANYA (Enerji Portalı) – Sono Motors, güneş enerjisi destekli elektrikli aracını 2019’da satışa sunmak için gün sayıyor.

Sono Motors’ un 2 yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirdiği üzerinde güneş panelleri olan B sınıfı 5 kapılı Hatchback araç modeli Sion’un önümüzdeki yıl satışa sunulması planlanıyor. Yapılan açıklamara göre, hem elektrik hem de güneş enerjisiyle güç elde etme özelliğine sahip Sion 125 beygir güç üretebiliyor. Bu değerin, ortalama bir benzinli B sınıfı otomobile göre yaklaşık 35 beygir daha fazla olduğu söyleniyor.

Sion’un  BMW i3, Tesla Model 3, Nissan Leaf ve Renault Zoe gibi bir bataryası bulunuyor. Bununla birlikte, Sion’un üzerinde yer alan güneş enerjisi sistemiyle de batarya dolumu gerçekleşebiliyor. Şuanki tasarım ile bu paneller aracın 30 kilometrelik enerji ihtiyacını karşılayabiliyor.

Sion’un, dolu bataryayla yaklaşık 250 kilometrelik bir menzile sahip. Aracın kullanımıyla beraber batarya, güneş panelleri vasıtasıyla doldurulabildiği ifade eden yetkililer, “Araç, şehir içi kullanım için kesinlikle yeterli bir menzile sahip, ancak uzun seyahatler için henüz yeterli değil.” diye belirtti.

Sion’un bazı teknik özellilerinin ise şöyle olduğu bildirildi, “Boş ağırlığı 1400 kilogram, bir başka deyişle ortalama bir B sınıfı araçtan yaklaşık 300 kilogram daha ağır. Aracın ulaşabileceği maksimum sürat hem güvenlik hem de bataryanın uzun kullanımı için 140 km/s ile sınırlandırılıyor. Araç 40 dakikada yüzde 80 oranında şarj olabiliyor. Vites sistemi bulunmuyor. Ayrıca, goSono adlı uygulamayla bir araçtan diğer araca şarj paylaşma ve araç paylaşma gibi özellikler Sion’a eklenebiliyor.”

Sono Motors, Sion’dan ilk etapta 5000 adet üreteceğini ve Extended modeli için batarya fiyatı hariç 16.000 Euro ile satışa sunulacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.