30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Son Yılların En Büyük Enerji Yatırımı Haftaya Açılıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İzmir’deki Aliağa Yarımadası’nda 6,3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen STAR Rafinerisi, gelecek hafta faaliyete başlayacak.

Antalya’da düzenlenen 9. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 1984 yılından bu yana kurulan ilk rafineri olma özelliğine sahip STAR Rafineri’nin açılışını gelecek hafta gerçekleştireceklerini duyurdu.

“Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip olan Star Rafinerisinin açılışını haftaya gerçekleştireceğiz.” diyen Dönmez, Star Rafinerisi üretime geçmesiyle birlikte Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’inden fazlasını karşılayarak, ülkemizin ithalat bağımlılığının azaltılmasına kayda değer bir katkı sağlayacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin akaryakıt piyasasındaki talebi karşılayabilecek yeni yatırımlara ihtiyacı bulunuyor. Günümüzde bu alandaki ihtiyacın yaklaşık yüzde 55-60’ı ithalat ile karşılanıyor. Bu durum ülke ekonomisinin dışa bağımlılığını artırıyor.

İthalata bağımlılığı azaltacak

1984 yılından bu yana kurulan ilk rafineri olma özelliğine sahip STAR Rafineri, üretime geçmesiyle birlikte Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’inden fazlasını karşılayacak. Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesini alan STAR Rafineri, böylece ülkenin ithalata olan bağımlılığını azaltacak.

Temelleri 2011 yılında atılan STAR Rafineri, Aliağa Yarımadası’nda yaklaşık 2.400 dönümlük alana kuruldu. 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle STAR Rafineri, SOCAR Türkiye’nin entegre enerji çözümleri ve değer zincirinin en kritik yatırımı olarak yükseldi.

Bölgenin en büyükleri arasında

Aliağa Yarımadası’nda 6,3 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen STAR Rafineri, İspanyol Técnicas Reunidas, İtalyan Saipem, Güney Koreli GS Engineering ve Japon ITOCHU firmalarının oluşturduğu uluslararası konsorsiyum tarafından inşa ediliyor.

STAR Rafineri proje finansmanı, kredi büyüklüğü ve vadesi açısından Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük ve en uzun vadeli kredi anlaşması özelliğini taşıyor. 2014 yılının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz proje finansmanı operasyonlarından biri olarak tanımlanıyor.

1,6 milyon metreküp depolama kapasitesi

STAR Rafineri ülke ekonomisi ve sanayinin ihtiyaçları gözetilerek stratejik ürünlere odaklanıyor. Rafineri bu doğrultuda yılda 1,6 milyon tonluk nafta, cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve petrokimyasalların ham maddesi olan LPG gibi petrol ürünleri üretimini gerçekleştirecek.

Farklı ham petrol türlerini işleme teknolojisi ve 63 tank ile yaklaşık 1 milyon 640 bin metreküp depolama kapasitesiyle STAR Rafineri, Türkiye’nin rekabet gücünü artıracak. Böylece ülkenin gelişmesine, büyümesine ve toplumun refah seviyesinin artmasına katkı sağlayacak.

İlişkili Konular

Enerji Bakanı Dönmez: “Her İlimizde 40-50’şer MW’lık GES planlıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.