30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Son Kullanıcı Elektrik Fiyatlandırmaları Hakkında Rapor Çıktı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, yayımladığı son raporda “Türkiye’de enerji dönüşümünü hızlandıracak son kullanıcı elektrik fiyatlandırmaları” konusunu değerlendirdi.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından 23.11.2021’de yayımlanan “Türkiye’de enerji dönüşümünü hızlandıracak son kullanıcı elektrik fiyatlandırmaları” adlı raporunda şu ana mesajları barındıran bilgiler yer aldı:

Türkiye’de perakende fiyat tarifesinde uygulanmakta olan statik çok zamanlı fiyatlandırma mevcut yük profillerini karşılamamaktadır. Serbest tüketicilerin faydalandığı son kaynak tedarik tarifesi ise tek terimlidir.

Zamana dayalı fiyatlandırma seçenekleri gerçek yük profillerini yansıtmanın yanı sıra enerji dönüşümünü hızlandırmak için önemli fırsatlar sunar. Örtülü talep tarafı katılımının önünü açarken sistem verimliliğini artırır, elektrikli araçlar ve ısı pompaları başta olmak üzere elektrifikasyon ile özellikle dağıtık enerji kaynakları olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları kapasite kurulumunu destekler.

Türkiye’de zamana dayalı fiyatlandırma seçeneklerinin etkin kullanımı için kısa vadede şebekeye farklı gerilim seviyesinden bağlı son kullanıcılar için kısa vadede statik çok zamanlı fiyatlandırma modellerinin güncellenmesi, orta ve uzun vadede ise gerçekleştirilen yük profili analizleri ışığında dinamik çok zamanlı fiyatlandırma seçeneklerinin değerlendirilmesi önerilmektedir.

Türkiye’de zamana dayalı fiyatlandırma uygulamaları, gerçekleştirilecek fayda maliyet analizleri ışığında dinamik ve özellikle kritik puant yüklerini kaydırmaya yönelik çok zamanlı şebeke kullanımı fiyatlandırmaları ile desteklenebilir.

Raporun tamamını indirmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.