30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Son 2 Yılda 42 Adet Hidroelektrik Santral Kuruldu!

İZMİR (Enerji Portalı) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Son iki yılda 68 baraj ve 42 HES’in tamamlandığını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Bölge Sanayi Odasındaki (EBSO) “Tarım ve Orman Sektörlerindeki Hedefler ile Konulara Yönelik Çözüm Önerileri Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 2020’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yanında Türkiye’de birçok afetin meydana geldiğini hatırlattı.

Son olarak İzmir’de yaşanan depremle ilgili gerekli derslerin çıkarılacağını kaydeden Pakdemirli, “İzmir’in duruşuna ayrıca teşekkür ediyorum. Kimse siyaset yapmadı, birlikte beraber olduk yan yana yürüdük ve ne yapılması gerekiyorsa başta hükümet olmak üzere belediyemiz, tüm kamu kurumları, STK’ler, gönülüler hep birlikte el attık bu işe.” dedi.

“Doğal afetlerde Tarım ve Orman Bakanının ne işi var?” gibi soruların yöneltildiğini anlatan Pakdemirli, Bakanlıklarının enkaz kaldırma çalışmalarına önemli bir teçhizat desteği olduğunu hatırlatarak bu görüşe katılmadığını aktardı. 

İzmirlilerin depremden sonraki memnuniyetlerinin en üst seviyede olduğunu vurgulayan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm kurumlar çok iyi çalıştılar, sahada memnun olmayan vatandaşımız yok. Çok büyük travma yaşamış, evi yıkılmış, ağır hasar görmüş, evinden dışarı çıkmış, havanın soğumaya başladığı günlerde çadırda oturan vatandaşımıza ‘Siz kamu misafirhanelerine alalım, daha iyi bir yere geçirelim’ dediğimiz zaman ‘Biz burada iyiyiz, daha çok ihtiyacı olan birileri buralardan faydalansın’ diyor.”

Resim

Son 18 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katının yapıldı!

Bakan Pakdemirli, Covid-19 sürecinde Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe hiçbir sıkıntı yaşamadığını belirterek, ülkede son 2 yılda tarımsal hasılanın yüzde 46 artışla, 277 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Son 2 yılda bitkisel üretimin ve büyükbaş hayvan varlığının yüzde 8, küçükbaş hayvan varlığının yüzde 20 arttığını dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Çiftçimize, yetiştiricimize teşekkür ediyorum. Önemli olan sektörün moralinin bozulmaması. Çiftçimizin moralini yüksek tutmamız lazım ki üretim artsın, çiftçimiz tohuma küsmesin. Problemleri elbette konuşacağız. Eleştiriler elbette olacak ama bazen gereğinden fazla muhalefetin ve bazı medyanın bazı şeyleri içinden cımbızla çekerek, tamamını göstermeme yaklaşımı var.”

Türkiye’nin tarım ve gıda ürünlerinde ihracatçı ve ithalatçı olduğunun hep konuşulduğunu belirten Pakdemirli, “Efendim ‘Buğday ithal ettin’… İthal ettin de fabrikalar çalışıyor. Buğday ithal ettin, un yaptın, makarna yaptın. Unda dünyada birinci, makarnada dünyada ikinciyiz.” dedi.    

Son 18 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katının yapıldığını kaydeden Pakdemirli, “5,4 milyon hektar alanda 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Eskişehir’in yüzölçümünün 4 katı kadar bir alanı ağaçlandırmış olduk.” diye konuştu.

Pakdemirli, yanan ormanlardan 40 kat daha fazla alanı ağaçlandırdıklarını belirterek, “Orman yangınlarına müdahale süremizi, 15 dakikadan 12 dakikaya indirdik.” dedi.

Son 18 yılda 585 baraj inşa edildiğini belirten Pakdemirli, “Bu oran, Cumhuriyet’in ilk 70 yılında yapılan baraj sayısının tam 2 katıdır. Son iki yılda ise 68 baraj, 45 gölet ve bent, 34 içme suyu tesisi, 42 HES, 267 taşkın koruma tesisini bitirdik.” diye konuştu.

“İzmir Tarım Teknoloji Merkezi” iş birliği protokolü imzalandı

Basına kapalı devam eden toplantının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı ile İTB arasında “İzmir Tarım Teknoloji Merkezi” iş birliği protokolü imzalandı.

Protokolü Bakanlık adına Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik, İTB adına Kestelli imzaladı. İş birliği protokolü İTB’nin, Bakanlığın veri, bilgi, donanım ve uzman altyapısından proje bazlı olarak faydalanmasına imkan sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.