30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Solonn Enerji CEO’su Ali YILMAZ, SOLAREX İstanbul 2018’de Sektör Değerlendirmesinde Bulundu

Güneş Enerjisinin Türkiye’deki en büyük etkinliği SOLAREX İstanbul 2018’de, Solonn Enerji CEO’su Ali Yılmaz, Solonn Enerji hakkında bilgi verdi ve sektör değerlendirmelerinde bulundu.

Ali Yılmaz; SOLAREX İstanbul 2018’de öncelikle SOLONN Enerji Hakkında bilgi verdi. Yılmaz, SOLONN Enerjinin uluslararası kapasitesinin 580 Megavat olduğunu, bunun bir kısmının serbest bölgede bir kısmının başka ülkelerde ve bir kısmının da Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde olduğunu belirtti. Firmanın yönünü Yurt dışına ve OEM üretimlerine çevirdiklerini söyledi.

Yılmaz “Dünyaca bilinen bir çok firmanın OEM üretimlerini yaptıklarını vurgulayarak. Bunun yanında SOLONN markasıyla da üretim yaptıklarını ve bunları Türkiye’de Enerji yatırımları yapan firmalara sağladıklarını belirtti.

SOLONN Enerjinin uluslararası bir şirket olduğunu yalnız Türkiye’de değil 7 Ülke’de faaliyet gösterdiğini söyleyen Yılmaz; Amerika’da Manhattan, Almanya’da Stutgart, BAE’de Dubai’de, Nijerya Lagos’ta, Güney Afrika’da Capetown ve Johannesburg’ta birebir kendi ofislerinde anahtar teslim projeler ürettiklerini belirtti.

SOLONN olarak buralarda hem panel tedariğin de bulunurken hem de EPC kurulum hizmetlerini ve sonrasındaki bakım hizmetlerini yerel ortaklarla birlikte sağladıklarını ifade eden Yılmaz; SOLONN’ın Paylaşarak çoğalan bir firma olduğunu bu doğrultuda bu kanalda da benzer bir konjonktürdan hareketle aslında SOLONN’un sadece panel ürettiğini, ancak kendilerine yoğun gelen talepler doğrultusunda artık anahtar teslim işlere girdiklerini belirtti. Bunu da kendilerine destek veren, SOLONN’la birlikte yürüyen ticari ilişkilerini beraber güven içinde yürüttükleri sektör paydaşlarıyla EPC firmalarıyla denetim firmalarıyla dirsek temasında hareket ettiklerini ifade etti. Bu tarz işleri direkt olarak yapmaktansa işleri konsorsiyum yada iş ortaklığı ile çözümlediklerini söyleyen Yılmaz; Uluslararası projelerinde bu kapsamda hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Buda SOLONN’a Türkiye’de var olan ve rekabet ortamından zarar görmüş EPC ve Denetim firmalarını da hem uluslararası arenalarda tanınabilir hale getirmiş olduğunu hem de Milli bir misyon yüklenerek Türkiye’nin ihracat hedeflerine katkı sağlamış olduklarını ifade etti.

Kanalıma Abone Olun!
Yılmaz “SOLONN olarak 5 yıl içerisinde 2023’e kadar 1 milyar USD’lık değer üreteceğiz, çok şükür bu hedef doğrultusunda ilerliyoruz.”

Yılmaz “SOLONN olarak 5 yıl içerisinde 2023’e kadar 1 milyar USD’lık değer üreteceğiz, çok şükür bu hedef doğrultusunda ilerliyoruz.” Dedi. Sektörde hoşlarına gitmeyen şeyler olduğu gibi sevindiren şeylerinde olduğunu vurguladı. SOLONN’un her durum ve şartta yapabildikleri maksimum değeri üretmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Diğer üreticilerden farklı olarak üçüncü parti denetim hizmetlerini fabrikalarında sürekli olarak barındırdıklarını söyleyen Yılmaz “SOLONN’da süreç şu şekilde işliyor. Zaten Uluslararası Akreditasyon firmalarından birden fazla akreditasyon anlaşması var. Ürünlerimiz otoriter firmalar akredite edilmiş durumda. Bunun dışında 9001 standartlarına göre kalite yönetim süreci 14000-18001 standartlarına göre iş sağlığı ve çevre yönetim sistemleri de fabrikamızda tamamen uygulanmakta. Ama biz bununla da yetinmedik. Dedik ki; Bizim denetimimizi, bizim dışımızda her gün bizim gibi denetleyen birileri daha olsun ve üçüncü parti denetim firmalarıyla anlaştık. Bu denetim ham maddenin alınma aşamasından, ham madde hazırlık aşamasından, hat üzerindeki üretimin bitmesine ve bu üretim sonrasındaki sahadaki kurulumlarına ve saha kurulum sonrasındaki performans değerlendirmelerine kadar bütün süreci kapsıyor” dedi.

Yılmaz “Bu süreçte yapmamız gereken herhangi bir şey yaptıysak, bu firmalar tarafından uyarılıyoruz. Raporları biz kendi isteğimizle, lütfen hatalarımızı bulun, yanlışlarımızı düzeltin diye hazırlatıyoruz, hem yatırımcıya paylaşıyoruz, hem bunu alıp kendi arkadaşlarımızla paylaşıyoruz ve bu şekilde kalitede sürekliliği sağlamaya çalışıyoruz. Elbette ki yatırımcılarımızın bize güveni sonsuz, biz de bunun farkındayız ancak üçüncü bir gözle görüleni bir kere daha görmek, eğer dikkatimizden kaçırdığımız bir şey varsa da bunu kompanse edebilmek adına biz üçüncü parti gözetimlere başvuruyoruz” şeklinde sözlerine devam etti.

Yılmaz “Bunun dışında geçen sene bahsettiğimiz Çin de bir AR-GE merkezi kurma planımız vardı. AR-GE merkezinin kurulumları tamamlandı. Şu an satın aldığımız bütün hammaddeleri Çin merkezli olarak kendi laboratuvarlarımızda denetliyoruz. Üreticilerin Qalifikasyonlarının SOLONN standartlarında olması durumunda üretim anlaşmalarımızı yapıyoruz ve ham maddelerimizi şipariş ediyoruz. Tedarikçi seçimi noktasında da biz kendi kurduğumuz laboratuvarla üreticilerin dışında kendi kalitemizden sonuna kadar emin olmaya çalışıyoruz.”

Yılmaz kalite kontrolleri için “Aşağı yukarı 15 kişilik bir ekip bunun için çalışıyor. Bunun yarısı fabrikamızda , kalan yarısı da Çin de ve ham madde aldığımız diğer ülkelerde sürekli olarak bulunuyorlar. Bunların arasında Amerika var, Kore var, Avusturya var, Almanya var, İtalya var, bu şekilde sürekliliği sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Yılmaz Çatı Güneş Enerji Sistemlerine ilişkin “Biz sektörün bu yönde gideceğini bu işe başlarken görmüştük. Dünya üzerinde baktığımız zaman 1 Megavat Saha kurulumları olarak ilerlemiş bir iş modeli benim gördüğüm kadarıyla Türkiye dışında çok fazla ülkede yok. Genellikle çatıda başlamış yada bireysel pazarlarda başlamış. Daha Halk arasında yayılabilir hale gelmiş ve bizim “Utility Scale” dediğimiz yani büyük bazlı ground base projelerin hepsi daha sonra katlı megavatlarla gelmiş. Bugün MENA bölgesinde yada Avrupa’da bunun örneklerini görebiliyoruz.” Diyerek Türkiye’de saha ile başlayınca çatıyla devam edeceğini öngörebildiklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.