Büyük veya küçük ölçekli bir yatırım yaptığınızı düşünelim; finansmanı buldunuz sonrasında fotovoltaik panel, inverter, kablo, konstrüksiyon vb. bileşenleri seçtiniz , detaylara dikkat eden güvenilir bir anahtar teslim firması buldunuz ve sahanız üretmeye başladı, peki ya sonra ?
Basit rakamlarla sonrası hakkında olabilecekleri belirtelim; 1MW lık bir sistem kurduğunuzda ortalama olarak 240 bin adet küçük güç kaynağı(solar hücre) kendi içinde bir şekilde birbiriyle bağlantılı olarak, içerisinde 1000lerce küçük komponent olan (direnç,diyot,entegre,mosfet) inverterlere ve oradan da, sürekli değişkenlik gösterebilen şehir şebekesine bağlanıyor.

Ne demek İstiyorum ?
Bu kadar basit görünen ama karmaşık bir sistemi, kendi haline bırakmak hiçte mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır, oluşabilecek en küçük noktadaki(solar hücre) problemleri erken tespit etmek büyük problemlerin önüne geçmenizi ve kazancınızın sekteye uğramamasını sağlayacaktır. Panelleriniz dışarıdan normal görünüyor olsa bile kendi içerisinde problemlerle boğuşuyor olabilir. Maalesef (genel olarak) izleme sistemlerinde hücre bazlı hata analizi ve uyarısı bulunmamaktadır, Sadece hücre olarak da bakmamak gerekir ; panellerin toprak izolasyon değerleri ,dizilerin seri direnç değerleri, bypass diyod sağlamlık kontrolleri, dizilerin güç eğrileri ve empedans eğrileri vb.. oldukça fazla kontrol edilmesi gereken nokta vardır.
Solar sahaları yabancı dil gibidir , ilgilenmezseniz zamanla kelime hazneniz(üretiminiz) azalacaktır. Sadece panel temizliği bile üretiminizi yukarı yönde etkileyen bir unsurdur ancak yeterli değildir, şöyle düşünün lütfen ; arabanızı yıllar içerisinde, sadece yıkıyor musunuz ?!
Kurulan sahalarda, inverterlerin ekranları olduğundan veya uzaktan izleme sistemleri ile üretim değerlerinin takip edilebilmesinden dolayı , problemi sadece inverter de aramakta çoğu zaman doğru bir yaklaşım olmayacaktır.Sistem bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Yıllardır edindiğimiz saha tecrübeleri ; birçok problemin, aslında küçük detaylarda saklı olduğunu göstermiştir.

Sonuç olarak 
Güneş tarlaları dışarıdan bakıldığında kurulumu ve işletmesi kolay, basit yapılar olarak görülebilir ancak ne kadar karmaşık bir yapısının olduğu ancak saha içerisinden anlaşılabilir. Bu konuyla ilgili yönetmelikler uyulması gerekenleri belirtmiş olsa da ne kadarı sahaya yansıtılabiliyor, tartışılır? Kontrol edilmesi zor bir durum ve tek başına bir makale konusu olacak kadar uzundur. Özetlemek gerekirse ; Fotovoltaik sisteminizin işletme bakımlarını periyodik olarak yaptırmanız, uzun vadede size çok yarar sağlayacaktır. Siz sahanıza nasıl bakarsanız o da size öyle bakacaktır.

Kerem Çilli
Teknik Destek Mühendisi
0544 8388222
keremcilli@technicall.com.tr