30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Solar Panel Temizliği Üretimi Ne Kadar Arttırır? (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisi yatırımları küçük çatı pazarında yeni yeni fark edilmeye başlansa da hali hazırda kurulmuş birçok güneş enerji santrali bulunmaktadır. Var olan güneş enerjisi santralinin en verimli şekilde üretim yapmasını sağlamak amacıyla belirli zamanlarda panel temizliği yapmak, üretimin artmasını sağlamaktadır.

Peki bu artış ne kadar? Her gün panel mi temizlemek gerekir? Hiç temizlemesek olur mu? gibi soruları kısaca anlatmaya çalışacağım.  Ayrıca,çatımızdaki gerçek solar sistemde tozlu panel ve temizlenmiş panel arasında ne kadar fark olduğunu panel bazında videoda inceleyeceğiz.

Kanalıma Abone Olun!

Güneş panellerine gelen ışığın elektrik üretimindeki önemi tartışılmaz. Bu açıdan bakıldığında solar panellerin ışık alan yüzeyinin temiz olması tabi ki üretimi arttıracaktır. Bu konu biraz da ticari olarak yaygınlaştığı için %10 %15 %20 gibi temizlik sonrası verim artışlarından bahsedildiğine şahit oluyoruz Bu rakamların çok iddialı olduğunu belirtmek isterim biz deneylerimizde %3-5 bandında bir artışa şahit olduk.

“Sadece küçük yüzdeli artışlar için panel temizliğine gerek yok.”dememek gerekir. Panellerin size uygun belirli zamanlarda temiz tutulması panellerde kalıcı problemlerin oluşmaması açısından da önem arz eder. Temizlik konusunda kullanılacak malzemeler ve kimyasallar konusunda panel üreticilerinin belirttiklerini dikkate almalı ve ürününüzün garanti kapsamı dışına çıkmasını engellemelisiniz. Panel üreticileri ürünlerini hangi malzemelerle yıkarsanız uygun olur hangileriyle uygun olmaz belirtiyor. Lütfen okuyalım…

Bugünlerin anahtar kelimesi “verim” enerjide verimlilik herkes için avantaj hem sizin hem de ülkemiz için. Elinizdeki sistemin çalışır durumda olması, onun verimli çalıştığı anlamına gelmemektedir. Panel yıkama konusunda birçok firmanın hızlı bir şekilde kurulması , sıkıntılı sorunlu işlerin ortaya çıkmasını arttırabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Köşe Yazarı

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.