30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Solar’ ın Gizli Sırrı: VERİ”

ABD (Enerji Portalı)- Güneş enerjisi kaynaklı tesisleri diğerlerinden ayıran ve potansiyelinin daha da yüksek olabileceğini gösteren gizli sır, verilerinin fazla olması ile ilgili.

Güneş, geleneksel güçten daha büyük avantajlara sahip, dünyanın birçok yerinde geleneksel güçten daha ucuz bir kaynak olarak bilinir. Tüketiciler arasında popüler bir enerji kaynağı olmasına rağmen maliyetleri düşürmede bilinmeyen bir yönü, gizli bir sırrı var.

Güneş panelleri muazzam miktarda dijital bilgi üretiyor. Ortalama bir 1GW fosil veya kömür bazlı elektrik santrali yaklaşık 10.000 veri akışı üretiyor. Benzer büyüklükte bir rüzgar santrali, 51.000 veya 5 kat daha fazla üretebiliyor. Aynı büyüklükte güneş çiftliğinin ise 436.000 veri akışı gerçekleşiyor (Grafik 1).

Grafik 1. 1000 MW’ lık tesislerin sensör veri miktarları (adet)

İlk bakışta, bu sonuçlar kötü bir şey gibi gelebilir. Daha fazla veri, daha fazla hesaplama kapasitesi kurmak veya ek veri depolama ücretlerine tabi olmak anlamına gelir. Fakat bu veriler, teknolojideki ilerlemelere görünüşte vazgeçilemeyen maliyetlerden birinin azaltılmasında lider rol oynayabilir. Yani, işletme maliyetleri ve bakımla ilgili iş gücü maliyetlerini azaltabilir.

İş gücü, hala güneş enerjisi operasyonları ve işçilik maliyetleri için toplam gelirin yaklaşık% 1 ile % 7’sine ulaşmakta ve orijinal inşaat ve finansman ile bağlantılı olmayan en büyük harcamalardan biri olmaya devam etmekte. Bunun sebebinin de güneşin dağınık doğasının bir işlevi olması gösterilir. Solar- yerel işletmelerin maliyetlerinin çoğunun iş gücünden kaynaklandığı söylenebilir (Grafik 2).

Garfik 2. 1000 MW’ lık tesislerin iş gücü gelir yüzdesi (%)

Renewableenergyworld.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.