30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SOCAR ve Türkiye Petrolleri, Ortak Çalışma İmkanlarını Değerlendirdi

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR ve Türkiye Petrolleri, kapsamlı iş birliği olanaklarını ele aldı.

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR ve Türkiye Petrolleri, kapsamlı iş birliği olanaklarını ele aldı. SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev ve Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin’in bir araya geldiği toplantıda, enerji alanındaki iki büyük şirketin geleceğe dönüş ortaklık ve iş birliği imkanlarının masaya yatırıldığı bildirildi.

Bilgin konuşmasında, Türk şirketlerinin Azerbaycan’da yürütülmekte olan projelere katılımının ve aynı şekilde Azerbaycan şirketlerinin de Türk projelerine katılımlarının her iki ülke ekonomisi ve ilişkileri için çok önemli bir rol oynadığını vurguladı

SOCAR, Türkiye ekonomisine katkı vermeye devam ediyor

Sektör ve sektör dışı faaliyetlerini büyük ölçüde çeşitlendiren SOCAR, Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye de dahil olmak üzere çeşitli dış pazarlarda büyük projeler yürütüyor. SOCAR halihazırda, İzmir’in Aliağa bölgesinde “Star Rafineri” isimli Türkiye’nin ilk özel rafinerisinin tamamlanmasında sona yaklaşmış durumda bulunuyor.

Yine SOCAR’ın bir diğer projesi olan ve Star Rafineri projesiyle doğrudan bağlantılı bulunan durumdaki Petlim Konteyner Terminali geçtiğimiz günlerde operasyonel hale geldi. Ege Bölgesi’nin en büyük konteyner terminali unvanını elde eden Petlim Konteyner Terminali ile birlikte SOCAR, Türkiye’ye gerçekleştirilmesi beklenen 19.5 milyar dolarlık yatırımın büyük bir bölümünü tamamlayarak, cumhuriyet tarihinin en büyük dış yatırımcısı unvanını kazandı.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Star Rafineri gibi devasa yatırımlarla birlikte Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin ekonomik anlamda daha da gelişmesi bekleniyor.

QHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.