30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SOCAR Turkey Enerji A.Ş’nin Faaliyetleri Nelerdir?

İSTANBUL (Enerji Portalı), SOCAR Turkey Enerji A.Ş. diğer bir ismiyle SOCAR Türkiye, SOCAR‘ın 2008 yılında kurulan bir iştirakidir. Aynı zamanda, şirket toplam 19,5 milyar dolar ve 35.000 kişilik istihdam yatırımı ile Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısıdır.

Türkiye’ de faaliyet gösteren Petkim, STAR Rafineri, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Petlim, Petkim Rüzgar Enerjisi Santrali (Petkim RES), SOCAR Dağıtım ve SOCAR Depolama gibi şirketler SOCAR Türkiye’nin grup şirketleridir.

SOCAR Türkiye, Azerbaycan’ın en büyük şirketlerinden biri olma yolunda hızla ilerlerken hayata geçirdiği yatırımlarla Türkiye’nin sanayisine güç katmaya devam ederek Türkiye’nin uluslararası enerji platformlarında önemli bir güç haline gelmesine yardımcı olmaktadır.

SOCAR Turkey Enerji A.Ş., bir altyapı projesi olan Güney Gaz Koridoru‘nun en uzun kısmı olarak Hazar Denizi bölgesindeki kaynakları Türkiye’ye ve Avrupa’ya ulaştırması planlanan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi‘nin en büyük ortağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.