İSTANBUL ( Enerji Portalı) – 1993 yılında kurulan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, Dünya’nın petrol ve doğal gaz bakımından en zengin ülkelerinden olan Azerbaycan’ın kaynaklarını uluslararası çapta kullanıma sunuyor.

SOCAR’ ın açılımı State Oil Company of Azerbaijan Republic’tir. Azericesi ise,: Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti’ dir. SOCAR, entegre çözümler sunan bir enerji şirketi olarak petrol ve doğal gaz kaynakları arama, üretim, işleme; petrol, doğal gaz ve doğal gaz kondensatlarının dağıtımı; ham petrol ve petrokimyasal ürünlerin ulusal ve uluslararası çapta pazarlanması ve Azerbaycan’da doğal gaz tedariği çalışmalarını yürütüyor.

SOCAR, stratejik işbirlikleriyle İran’dan İngiltere’ye kadar 13 farklı ülkede temsilcilikler oluşturdu; Singapur, Vietnam, Nijerya ve İsviçre’de uluslararası ticaret şirketi kurdu ve Türkiye, Gürcistan, Ukrayna, Romanya, İsviçre ve Yunanistan’da aktifler satın alarak faaliyetlerine küresel ölçekte devam etmektedir.

SOCAR, Star Rafineri ile birlikte Petlim Konteyner Terminali’nin açılışı da gerçekleştirmiştir. Petlim Konteyner Terminali, yıllık 1.5 milyon TEU kapasitesi ile Türkiye`nin en büyük 3 limanından biri olma özelliğine sahiptir.

SOCAR`ın Türkiye’deki diğer bir projesi ise PETKİM Rüzgar Enerji Santrali’dir. Yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirdiği PETKİM Rüzgar Enerji Santrali’nde 51 megavat güç üretilebilmektedir.