30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SOCAR, EWE Şirketlerinin Sahibi Oluyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SOCAR,  EWE Turkey Holding ve grup şirketlerini satın alma işlemleri 17 Haziran’da tamamlanıyor. SOCAR’ın tüm projeleri tamamlandığında yatırım değeri 19,5 milyar dolara ulaşacak.

Türkiye’de Petkim’i Özelleştirme İdaresi’nden aldığı 2008 yılından beri faaliyet gösteren; STAR Rafineri, TANAP, Petkim Rüzgar Enerji Santrali ve SOCAR Terminal gibi dev yatırımlara imza atan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın yatırımları sürüyor. Ocak ayında Alman enerji şirketi EWE AG ile Türkiye operasyonlarını yürüten grup şirketlerini satın almak üzere masaya oturan SOCAR Türkiye’nin, satın almayla ilgili onayları tamamlandı.

Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) onayından geçen satın alma, 17 Haziran’da tamamlanacak. Bu tarih itibarıyla Bursa ve Kayseri’de gaz dağıtımı yapan Bursagaz ve Kayserigaz’ın yüzde 80’i, ticaret ve elektrik dağıtım şirketi EWE Enerji, enerji servisleri hizmeti veren Enervis ve telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren Millenicom’un yüzde 100 hissesi, SOCAR Türkiye’ye geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.