30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Smart Energy, Türkiye’nin İlk Yerli Panel Kullanılan Lisanslı GES Projesinin Tedarikçisi Oldu!

İSTANBUL (Enerji Potalı)- Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yatırımcısı olduğu Konya MT-Doğal ve Yaysun GES projelerinin panel tedarikçisi Smart Energy oldu.

Güneş enerjisi sektörüne yaptığı yatırımlarla adını duyuran Smart Energy, güneş enerjisi projelerine ürettiği yüksek kaliteli güneş panelleri ile imzasını atmaya devam ediyor. Smart Energy son oalrak, Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yatırımcı rolünü üstlendiği Konya Ereğli’de kurulan ve yerli panel kullanılan ilk lisanslı GES projesi olma özelliği taşıyan Konya MT-Doğal ve Yaysun GES projelerine panel tedarik etti.

Yatırım Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş., Panel Smart Energy, Mühendislik Hizmetleri Asunim, Bakım-Onarım Maxima’dan…

Projede; Smart Energy’nin Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında üretilen 325 Wp’lik Polikristal Phono Solar marka, yerli ve premium kaliteye sahip güneş panelleri kullanıldı. 6 ay gibi kısa bir sürede kurulumu tamamlanarak güneş enerjisi üretimine başlayan 24 MW’lık projenin EPC hizmeti Asunim Türkiye tarafından sağlanırken, bakım ve onarımı da Asunim Türkiye’nin iştiraki, 200 MW’lık portföyü ile bu alanda lider olan Maxima Enerji tarafından yürütülecek.

Proje başlangıç aşamasından kabul aşamasına kadar, Dünya Bankası Kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) dünya çapında temsilcisi olan ARUP bağımsız denetim şirketi tarafından üç fazda gerçekleştirilen denetimleri başarı ile tamamlandı.

Akfen Yenilenebilir A.Ş.’nin 12 MW’lık iki santral projesi ile 120 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanarak 0,6 milyon ton karbondioksit emisyonunu da engellemiş olacak…

2020 yılına kadar yerli ve yenilenebilir enerjide 1000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı hedefleyen Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait bu 2 proje ile 120 bin kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Her biri 12 MW kapasitesinde olan bu iki santral; 25 yıl boyunca yaklaşık 1 TWh elektrik üreterek, 0,6 milyon ton CO2 (karbondioksit) emisyonunu da engellemiş olacak.

“Smart Energy olarak hem panel üreticisi hem de yatırımcı kimliğimiz ile Türkiye’nin en önemli ve stratejik GES projelerinde yer almaya devam ediyoruz.”

Proje hakkında Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ şu açıklamaları yaptı:

“Smart Energy olarak hem panel üreticisi hem de yatırımcı kimliğimiz ile Türkiye’nin en önemli ve stratejik GES projelerinde yer almaya devam ediyoruz. Akfen Yenilenebilir Enerji’ye ait Konya Ereğli’de kurulan lisanslı proje; ürettiğimiz panellerin sergilendiği büyük projelerden biri olarak hayata geçti. Ülkemizin yerli panel kullanan ilk lisanslı GES projesinde üstün kaliteli panellerimiz ile yer almaktan onur duyuyoruz. Bu önemli projede bizi tercih ettikleri için hem Akfen Yenilenebilir Enerji’ye hem de Asunim Türkiye’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Güneş enerjisi sektörü oyuncusu olarak Türkiye’de güneşi daha da büyütmek için hep birlikte çalışmayı devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.