30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Slovenya Atık Arıtma ve Geri Kazanım Merkezi İle Örnek Oldu

SLOVENYA (Enerji Portalı) – RCERO Ljubljana, Slovenya’nın nüfusunun üçte biri tarafından oluşturulan atıkların% 95’ini geri kazanıyor.

Mayıs ayında Malezya, Avrupa’daki atıklara daha fazla baskı uygulayacak bir hareket olan atık ithalatının yasaklanması konusunda Çin’e katıldı. AB ülkelerinde atıklar için sürdürülebilir çözümler bulmak odak noktası.

Slovenya ise, başkenti Ljubljana’da Bölgesel Atık Arıtma ve Geri Kazanım Merkezi (Regional Centre for Waste Treatment and Recovery ,RCERO)’ni kurarak bu sorunu çözdü. Bu özelliği ile Ljubljana, ayrı toplanan atık oranının en fazla olduğu AB başkenti oldu. Ljubljana 2016 yılında da , Avrupa Yeşil Başkenti ünvanını kazanmıştı.

Her yıl ortalama 7 milyon tondan fazla atık üretiliyor…

Slovenya’da atık miktarları artıyor ve her yıl ortalama 7 milyon tondan fazla atık üretiliyor; bunlar arasında 900.000 tondan fazla bir belediye atığı bulunuyor. Slovenya Çevre Ajansı’nın (Slovenian Environment Agency ARSO) verilerine göre, kişi başına yaklaşık 450 kg atık üretiliyor. Atıktan enerji üretim tesisi bulunmayan ülkede yapılan santral ile bu gerçekleştirildi.

RCERO’nun web sitesine göre, santral genişletilmiş bir depolama sahası, sızıntı suyu arıtma tesisi ve atık geri kazanım tesislerinden oluşuyor. tesis Slovenya’da türünün en iyi ve en modern tesisi. Ayrıca, Avrupa’nın en büyüklerinden ve en modernlerinden biridir. Yıllık 170.000 tonun üzerinde atık işleyebilecek kapasitede.

İsraf azalıyor, geri dönüşüm ve yeniden kullanım sağlanıyor…

Bununla birlikte, RCERO’nun tesisleri israfı azaltıyor ve geri dönüşümü ve yeniden kullanımı teşvik ediyor. İdari binadaki ekipmanın bir kısmı, atık mobilyalar ve yeniden kullanılan malzemelere dönüştürülmüş mobilyalardan oluşuyor.

RCERO Ljubljana projesine yapılan yatırım 155 milyon Avro oldu. 2007–2013 program döneminde AB’nin Uyum Fonu, Çevre ve Altyapı Operasyonel Programı ile 77.5 milyon Avro’ya katkı yaparken, geri kalanı merkezi hükümetten ve yerel bütçeler ile çevre atık bertaraf ücretinden finanse edildi. Bu proje Slovenya’daki AB Uyum Fonu tarafından desteklenen en büyük çevre projesi olmayı da başardı.

Yenilikçi ve en son teknolojiyi kullanan RCERO, aldığı tüm atıkları neredeyse tamamen geri kazanıyor. Çöplükte sadece %5 kadarlık bir kısım kalıyor. Tesisten elde edilebilecek faydalı ürünler şöyle sıralanabilir:

  • 30.000 ton ham, geri dönüştürülebilir malzeme
  • 60.000 tona kadar yakıt
  • 7.000 ton kompost
  • 6.000 ton ağaç
  • 17.000 MWh elektrik
  • 36.000 MWh ısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.