30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Slovakya İle Rusya Nükleer İşbirliği İçin Anlaştı

SLOVAKYA (Enerji Portalı) –  Slovak Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ile bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Anlaşmayı, Rosatom adına Genel Müdür Alexey Likhachev, Slovakya adına ise Ekonomi Bakanı Peter Ziga imzaladı. İmza töreni Rusya Federasyonu Başbakanı Dimitry Medvedev ve Slovakya Başbakanı Peter Pellegrini’nin de katılımıyla gerçekleşti. Taraflar iş birliği geliştirmek amacıyla oluşturulan belirli ortak projeleri belirlemek üzere bir Ortak Koordinasyon Komitesi oluşturacak.

Anlaşma kapsamında, Slovak nükleer enerji santrallerinin kullanımına, modernizasyonuna ve Rus nükleer yakıtının güvenli ve kesintisiz aktarımının sağlanmasına yönelik iş birliği hedefleniyor. Bunun yanı sıra, Slovak Cumhuriyeti’nde nükleer enerji santrallerinin inşası ve işletimden çıkarılması için gelecek vaat eden projelerin hayata geçirilmesi ile Slovak kuruluşlarının ve şirketlerinin nükleer enerji santrali inşaatı projeleri için ekipman ve hizmet tedarikine dahil edilmesine ilişkin iş birliği alanları da anlaşmada yer alıyor.

İki ülke ayrıca nükleer sektörü için eğitim programları geliştirmeye ek olarak, deneyim ve en iyi uygulamaları birbirleriyle paylaşma konusunda da mutabakat sağladılar.

“Üçüncü dünya ülkelerinde tesis kurma projelerinde ortak hareket etmeyi ve bilgi ve deneyim paylaşımımızı artırmayı hedefliyoruz.”

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, “Nükleer enerji elli yıldır Slovakya’nın temel enerji kaynağıdır. Slovakya’nın enerjisinin yüzde 55’inden fazlası VVER reaktörleri tarafından sağlanıyor. Bu anlaşma ile nükleer alandaki karşılıklı ilişkilerimizi güçlendirmeyi, üçüncü dünya ülkelerinde tesis kurma projelerinde ortak hareket etmeyi ve bilgi ve deneyim paylaşımımızı artırmayı hedefliyoruz. İş birliğimiz süresince yetişen birinci sınıf uzman nesiller bilgilerini sonraki nesillere aktarmanın yanı sıra önümüzdeki yıllarda Slovakya’nın enerji güvenliğini de sağladılar.” açıklamasında bulundu.

“Nükleer enerji santrallerinde üretilen elektriğin kullanımı Slovak ekonomisi için çok önemli olmanın yanı sıra bir milli enerji güvenliği meselesidir.”

Slovak Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Peter Ziga ise, “Nükleer enerji santrallerinde üretilen elektriğin kullanımı Slovak ekonomisi için çok önemli olmanın yanı sıra bir milli enerji güvenliği meselesidir. Aynı zamanda şunu da vurgulamalıyım ki, nükleer enerji kömür gibi fosil yakıtlar kullanılmadan elde edilen karbonsuz bir enerji türüdür ve küresel ısınmayla mücadeleye etkin şekilde yardımcı olmaktadır. Dahası, Slovakya on yıllardır güvenle nükleer enerji üreten bir ülkedir ve bu alandaki deneyimlerini daha da geliştirme konusunda isteklidir.” dedi.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.