30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Şişecam Topluluğu Fabrikalarının Gücüne GES’lerle Güç Katıyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’nin önemli kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, Gebze’de bulunan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezi’nin çatısına da güneş enerjisi santrali kurdu.

Türkiye’nin önemli kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden “Erişilebilir ve Temiz Enerji” hedefine önemli katkı sağlamaya devam ediyor. Şişecam Bilim, Mersin’deki Düzcam fabrikasının ardından Gebze/Kocaeli’nde bulunan ve 2014 yılında Gebze’de hayata geçirdiği Teknoloji ve Tasarım Merkezi’nin çatısına da güneş enerjisi santrali kurdu.

457 m2 çatı alanına kurulan güneş enerjisi santrali 87,45 kWp güce sahip…

Toplamda 9 bin 400 metrekare kapalı alan sahip olan merkezin, 457 m2 çatı alanına kurulan 87,45 kWp güce sahip santralin yıllık yaklaşık 114 bin kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmesi, böylece yılda yaklaşık 45 ton karbondioksit salımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Santral, merkezin binasında bulunan ısıtma-soğutma sistemleri ve fırınlarda tüketilen elektriğin bir kısmını karşılarken tüketimin olmadığı dönemlerde ise ürettiği elektriği şebekeye aktaracak şekilde kuruldu.

Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi, Leed Gold Sertifikası’na sahip…

Türkiye’nin en büyük ve donanımlı, dünyanın da sayılı Ar-Ge merkezleri arasında yer alan Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi, sahip olduğu “Leed Gold” sertifikasıyla yeşil bir bina ve standart bir binaya göre yüzde 39 daha az enerji ve yüzde 85 daha az su tüketiyor. Ayrıca karbondioksit sensörlerinin yardımıyla birim alandaki kişi sayısına göre havalandırma yapılan binada verimli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunuyor.

Mersin’deki Düzcam fabrikasının çatısında da 6,2 MWp’lik güneş enerjisi santrali kurulu…

Şişecam Topluluğu’nun ilk güneş enerjisi santrali ise Kasım 2017’de Mersin’deki Düzcam fabrikasının çatısına kuruldu. Toplamda 6,2 MWp’lik kurulu gücüyle çatı üzerine kurulu güneş enerjisi santralleri arasında Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan santral sayesinde yılda 5 bin 600 ton karbondioksit salımının önüne geçiliyor.

Kaynak: Kocaeli Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.