30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türkiye’nin İlk Elektrikli Araç Batarya Fabrikası

ANKARA (Enerji Portalı)-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye ‘de ilk elektrikli araç için kullanılıcak bataryanın fabrikasının kurulumunun başladığı  müjdesini verdi .

Togg ve Çinli dev enerji firması Farasis ile ortak kurulucak olan Fabrika Bursa Gemlik’te kurulucak. İki şirket, Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan ve medeniyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayan tarihi İpek Yolu’nun İngilizcesi olan Silk Road’un kısaltılması olan Siro ile güçlerini birleştirdi.Fabrika 15 gigavat saatlik batarya hücresi ve model üretimi yapıcak.

2 milyon araç üretme kapasitesine sahip

Bakan Varank Twitter hesabından;Siro Silkroad Temiz Enerji Depolama Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleştireceği batarya hücresi ve modül üretim tesisi yapımına proje bazlı devlet yardımı verilmesini kapsayan karara yer veren Varank, şunları kaydetti: “Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor. 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30 milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrimiz için dev bir adım. TOGG ve Farasis ortaklığında Siro, 15 gigavat saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak.”açıklamasında bulundu.

SİRO‘nun üretim yapacağı Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri de geliştirilecek.

TOGG‘un batarya modül ve paketlerini üretecek Siro, enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı, temiz ve verimli bir enerji sisteminin gelişimini hızlandırmayı amaçlıyor.

Bu yatırımla 400’ü nitelikli olmak üzere, 2 bin 200 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.