30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sırbistan ve Rusya Nükleer Enerji Konusunda Anlaşma İmzaladı

SIRBİSTAN (Enerji Portalı) – Rusya ve Sırbistan arasında nükleer enerji alanındaki ortak projelerin barışçıl amaçlarla uygulanmasına yönelik bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı. İmza töreni, 17 Ocak tarihinde Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Sırbistan Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gerçekleştirildi.

Rusya ve Sırbistan arasında nükleer enerji alanındaki ortak projelerin barışçıl amaçlarla uygulanmasına yönelik bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı. İmza töreni, 17 Ocak tarihinde Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Sırbistan Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gerçekleştirildi.

Anlaşmalar, yenilikçi teknolojilere dayalı nükleer enerji kullanımı alanında işbirliğine dair hükümetler arası anlaşma niteliğini taşıyor. Ayrıca ülkeler arasında nükleer bilim, teknoloji ve yenilik merkezinin inşası için stratejik ortaklık konusunda da yasal bir zemin oluşturuyor.

Törende Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ve Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Alexander Vuciç de yer aldı. Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti’nde İnovasyon Ve Teknolojik Gelişmelerden Sorumlu Bakan Nenad Popovich, şunları söyledi: “Bugün, Sırbistan’da yüksek teknolojilerin uzun yıllar boyunca sürecek gelişimi için sağlam bir temel atıyoruz. Ekonomik verimlilik artışını, gelişmekte olan tarım, tıp, eğitim ve yaşam kalitesini; nükleerin barışçıl kullanımı olmadan hayal etmek zor. Hükümetler arası anlaşma; tarihsel ortağımız Rusya ile dijital, bilimsel ve teknik ve yenilikçilik alanlarında yakın ve önemli bir işbirliğinin başlangıcına işaret ediyor.”

ROSATOM’un Genel Müdürü Alexey Likhachev ise şunları ifade etti:

“Sırbistan, nükleer teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanımı konusunda benzersiz bir potansiyele ve deneyime sahip. Rusya ve Sırbistan’ın profesyonel insan ve teknik yetkinliklerini birleştirecek projeler belirledik. Özellikle nükleer bilim, teknoloji ve inovasyon merkezini inşa etme projesinin uygulanması; Rusya ve Sırbistan’ın tıp, sanayi ve tarım gibi birçok yenilikçi alanda ikili işbirliğine güçlü bir ivme kazandıracak. Aynı zamanda tüm Orta Avrupa bölgesi düzeyinde işbirliği için bir platform olarak da hizmet edecek. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) güvenlik standartlarının geliştirilmesindeki merkezi rolü göz önünde bulundurularak, tüm projeler en yüksek nükleer ve radyasyon güvenliği standartlarına tam olarak uyacaktır.”

Hükümetler arası anlaşmanın, söz konusu işbirliği alanlarını uygulamak için, belirli proje ve araştırmaları yürütmek amacıyla ortak çalışma gruplarının oluşturulmasını sağlayacağı ifade edildi. Ayrıca, uzman değişimi, seminer ve konferansların organizasyonu, bilimsel ve teknik eğitim – öğretimde yardım ile personel, ekipman, malzeme ve parça temini için de zemin oluşturacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.