30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sırbistan, En Büyük RES’ini İşletmeye Alıyor!

SIRBİSTAN (Enerji Portalı) – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD)’ndan yapılan açıklmaya göre, Sırbistan’ın en büyük rüzgar enerjisi santrali (RES) olan 57 rüzgar türbini ile 158 MW’lık kurulu güce sahip olacak Čibuk 1’in inşası tamamlanarak deneme üretimine başlandı.

Čibuk 1’in arkasındaki proje şirketi Vetroelektrane Balkana (WEBG)’nın sahibi olan Tesla Wind’in %60 hissedarı olan Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan açıklamaya göre, santralin 2019’un başlarında üretime geçeceği söylendi. Santralden üretilecek elektriğin elektrik alım sözleşmesi (Power Purchase Agreement, PPA) ile satışı sağlanacak.

Projenin diğer ortakları ise, %30 Finli enerji altyapısı geliştiricisi Taaleri Energia, %10 Alman DEG firması.

GE Renewable Energy’nin türbinleri kullanılacak olan santralde 113.000 eve elektrik sağlaması ve 370.000 tondan fazla karbondioksit salımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

300 milyon Avroluk değerinde olan yatırım, Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası Finans Kurumu (International Finance Corporation, IFC) ‘ndan ve EBRD’den 215 milyon Avro tutarında krediyle desteklendi.

Kaynak: BalkanGreenEnergyNews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.