30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sınırda “Güneş Enerjili Aydınlatma” Dönemi

ANKARA (Enerji Portalı) – Şanlıurfa-Suriye sınırına kurulacak güneş enerjili sistemin başarılı olması halinde söz konusu sistem sınırın tamamında uygulanacak.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, sınır güvenliğinin artırılması için bakanlık tarafından başlatılan aydınlatma çalışmalarında bu güne kadar 340 kilometre uzunluğunda yeni aydınlatma sistemleri kuruldu.

Şanlıurfa-Suriye sınırında güneş enerjili aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörlerini tamamlamak üzere olan bakanlık, sistemin başarılı olması halinde, sınırın tamamında bu projenin uygulanmasını hedefliyor.

Aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörlerini Gürcistan, Ermenistan-Ardahan sınırına da yerleştirmeyi planlayan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 802 kilometre uzunluğunda olan mevcut aydınlatma sistemini yapılacak olan yeni tesislerle 969 kilometreye çıkaracak.

2019 yılından sonra Ardahan ve Şanlıurfa’daki aydınlatma tesislerinin tamamlanmasıyla da bu hattın uzunluğu 1124 kilometreye ulaşacak ve Türkiye kara sınırlarının yaklaşık yüzde 40’lık kısmı aydınlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.