30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Singapur Enerjide Blockchain’i Kullanacak

SİNGAPUR (Enerji Portalı) – Elektrik ve gaz iletimini sağlayan SP Grubu, blockchain destekli yenilenebilir enerji kaynakları pazarı oluşturacaklarını haber veren bir basın açıklaması yaptı.

Platform, bu hafta Singapur’da düzenlenen ASEAN Enerji İş Forumu’nda tanıtıldı. Basın açıklamasında, şirketin şeffaflığı ve verimliliğinin artırmasına yardımcı olmak için blockchain kullanmayı planladığı belirtildi. Şirketin baş dijital sorumlusu Samuel Tan ayrıca şunları açıkladı:

Blockchain teknolojisi sayesinde, şirketlerin yenilenebilir enerji sertifikalarını uygun, sorunsuz ve güvenli bir şekilde ticaretine sunmalarına, daha iyi bir şekilde hareket etmelerine olanak tanıyacak ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

Pazar, hem yerel hem de uluslararası yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyecek. İlk sözleşmeler, halihazırda global emlak geliştiricisi CDL ve çok uluslu bankacılık şirketi DBS Bank ile imzalandı. Üç güneş enerjisi satıcısı – Cleantech Solar Asia, LYS Energy Solutions ve Katoen Natie Singapore – aynı zamanda pazara katılıyor.

Singapur, blockchain teknolojisi ile enerji çözümleri için öncü durumda. Son günlerde, SkyLedger tarafından gerçekleştirilen merkezi olmayan kişiden kişiye elektrik platformu da gündemde ciddi şekilde konuşulmuştu.

Bu tarz merkezi olmayan platformlar güneş enerjisi üretimini ve ticaretini desteklemek için yaygın olarak kullanılmaya başladı. Şubat ayında ABD’nin New York eyaleti, güneş panelleri tarafından üretilen elektriği satın almak ve satmak isteyen hanelere yönelik Microgrid projesini geliştirdi. Eylül ayında, Avustralyalı emlak devi Vicinity, 75 milyon $ ‘lık güneş enerjisi programı kapsamında bir blockchain çözümünü yargılayacağını ve bunu yenilenebilir enerji ile bir alışveriş merkezi için test edeceğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.