30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sındırgı, Sebze ve Meyve Kurutulmasında Jeotermal Enerjiden Faydalanacak

BALIKESİR (Enerji Portalı) – Sındırgı belediyesi, jeotermal enerjiyi sebze ve meyve kurutma amaçlı kullanmak için proje sözleşmesi imzaladı.

Jeotermal enerji kullanımında son yıllarda büyüme kaydeden Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde çevreci enerjinin konutlarda ısıtma amaçlı olarak kullanılması haricinde farklı alanlarda da faydalanılıyor. 300 kişiye istihdam sağlayacak, bölgedeki tarım ürünlerinin de ihracatına katkı sağlayacak Jeotermal Sebze ve Meyve kurutma tesisi için Beşiktaş Spor Kulübü AS Başkanı ve SDA Gıda sahibi Deniz Atalay ve Sındırgı Belediyesi arasında protokol imzalandı. 12 ay boyunca hizmet verecek tesis istihdamı arttırarak bölge ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

Sındırgı’nın kalkınmasının jeotermale ve turizme dayalı olduğunu belirten, çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Yavaş proje ile ilgili şunları aktardı:

“Sındırgı’mızın jeotermal kaynaklarının kullanımı ile ilgili çok önemli bir projeyi hayata geçirebilmek adına, ön protokolümüzü imzaladık. İlçemizde 98 derece çıkan ve 176 litrelik bir sıcak su kaynağımız var. 24 km mesafeden ilçe merkezine getirdiğimiz sıcak su ile şu anda 3 bin konut ısıtılıyor. Konut ısıtmasından arta kalan sular var. Bu suyu da halkımızın istihdamını arttıracak, ekonomiyi güçlendirecek projelerde kullanmayı ön görüyoruz. Gidişat, gelişme bu yönde ilerliyor. Bunlardan en önemlisini yapmak için yola çıktık. Bu tesis ile köylümüzün ürettiği sebze ve meyve tarzındaki onlarca ürün jeotermalli fırınlarda kurutularak nemi alınarak paketlenip, ulusal ve uluslararası marketlerde satışa sunulabilecek bir hale getirilecek. Bizim için çok önemli bir hadise. Tesis te 300 kişiye istihdam sağlanacağı gibi, dolaylı yoldan çiftçilerimizin ürünlerinin de ekonomik kazancı arttıracak. Ürünlerin bu şekilde işlenmesi ulaşımını, saklanma süresini de uzattığı için pazarlama alanında da kolaylık sağlayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.