30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Sındırga’da Sebze ve Meyveler Jeotermel Enerji İle Kurutulacak

BALIKESİR (Enerji Portalı) – Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı’da jeotermal enerji içeren sebze ve meyve kurutma tesisi kuracak. Tesiste kurutulan sebze ve meyveler ihraç edilecek.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatıyla çalışmalarını sürdüren Strateji Daire Başkanlığı’na bağlı Proje Geliştirme ve Kurumsal Gelişim Şube Müdürlüğü ile Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Kırsal Alan Planlaması ve Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Jeotermal Enerji ile Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi Projesi”, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Güdümlü Programı kapsamında; bakanlık tarafından yatırıma uygun bulundu.

Tesis 3,5 milyon TL’ye mal olacak…

3 buçuk milyon liraya mal olacak olan projenin 2 milyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanacak kalan kısmı ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden aktarılacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde; Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Tarım Ürünleri A.Ş., Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, SS Osmanlar Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Yaylabayır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek olan “Jeotermal Kurutma Tesisi” Sındırgı’nın Çaygören Mahallesi’nde Sındırgı Belediyesi tarafından tahsis edilen araziye kurulacak.

Jeotermal enerjiyle sebze ve meyve kurutulacak olan tesis sayesinde; iyi tarım uygulamaları ve sözleşmeli üretim modeliyle birlikte kooperatifler desteklenecek. Verilecek eğitimlerle kooperatifleşmenin önemi belirtilerek kırsal kesimin bilinçlendirilmesi sağlanıp devamında da üreticiler, sözleşmeli üretim modeline entegre edilecek.

Kırsaldan kente göçün engellenmesi hedefleniyor…

Kırsal alanda yaşayanların gelir düzeyinin artırılması, yaşam standartlarının yükseltilmesi, dezavantajlı grupların sosyalleştirilmesi, kayıtlı istihdamın artırılması, kayıt dışı beşeri sermayenin ekonomik hayata reel olarak katılımının sağlanması amaçlanan uygulamayla; sosyal sürdürülebilirlik adına kadın statüsünün geliştirilip yükseltilmesi ve ekonomik hayata katkı sağlaması beraberinde kırsaldan kente göçün engellenmesi hedefleniyor.

Sındırgı ve çevresinde yaşayan kadın ve genç nüfusun işgücüne katılımını artıracak olan proje sayesinde aynı zamanda ekonomik sürdürülebilirlik adına; kadınların, genç nüfusun ve gelir düzeyi düşük vatandaşların refah seviyesi yükselecek. Balıkesir ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen “Jeotermal Kurutma Tesisi”nde sertifikalı iyi tarım uygulaması yapılarak üretilen ürünler gıda güvenliği açısından her aşamada kontrol edilip denetlenecek.

Şehre katma değer yaratarak göçü engellemesi planlanan projeyle kullanım dışı tarım alanları aktif hale getirilecek, gıda kayıplarının kurutma yöntemiyle önüne geçilecek ve doğaya salınan jeotermal deşarj suyu kullanarak çevreye zararı engellenecek. Kurutma tesisinde elde edilen ürünler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki BATAŞ tarafından; ulusal ve uluslararası pazarda yapılacak bu sayede üretimin sürdürülebilirliği sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir