30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Siirt’te Çinko Metal Külçe Üretim Tesisi Kuruluyor

SİİRT (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Siirt’te kurulacak “Çinko Metal Külçe Üretim Tesisi”nin temel atma törenine iştirak etti.

Törene, Bakanlar Varank ve Dönmez’in yanı sıra Siirt Valisi Ali Fuat Atik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve şirketin Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, Katarlı yatırımcılar, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Törendeki konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 102 milyon dolara mal olacak Türkiye’nin tek çinko metal külçe üretimini yapacak tesisin ülke ve millete hayırlı olmasını dileyerek, tesiste ilk fazda yıllık 30 bin ton üretim yapılacağını tamamlandığında da bu rakamın 90 bin tona yükseleceğini vurguladı.

Yıllık 216 milyon dolarlık ithalatın da önüne geçilmesi hedefleniyor…

HAKKARİ’NİN ÇİNKOSU SİİRT’TE KÜLÇEYE DÖNÜŞECEK_11

Tesisin tam kapasite çalıştığında yıllık 216 milyon dolarlık ithalatın da önüne geçeceğine, bu rakamın Türkiye’nin yıllık çinko ithalatının yüzde 40’ına denk geldiğine işaret eden Dönmez, Hakkari ve Siirt’te 1900 doğrudan, 1100’ü de dolaylı olmak üzere 3 bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.

Dönmez, “Bugün artık çinkonun kullanımı inşaat, ulaştırma ve altyapı sektörlerinin çok ötesine geçmeye başladı. Geri dönüşüm oranı da yüksek bir metal. Savunma sanayinde, boru ve nakil hatlarının galvanizlenmesinde, otomotiv sektöründe çinkonun kullanımı mevcut.” dedi.

Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde 145 dönüm alana inşa edilecek ve 102 milyon dolara mal olacak tesiste, ilk etapta yıllık 30 bin ton, tamamlandığında ise yıllık 90 bin ton külçe çinko üretimi gerçekleştirilecek.

Töreni aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Bakan Varank, Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde Siirt’te Türk-Katar ortaklığıyla kurulacak Lineer Metal Çinko Fabrikası’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye Katar ortaklığında stratejik bir yatırımı ülkeye kazandıracak ilk adımı atmak için bir araya geldiklerini, tesisle ülkenin ilk defa yüksek kalite standartlarında bir üretim alt yapısına sahip olacağını söyledi.

Yılda 90 binton yüzde yüz saflıkta kurşun çinko külçesi üretilecek…

HAKKARİ’NİN ÇİNKOSU SİİRT’TE KÜLÇEYE DÖNÜŞECEK_5

Şu anda ham olarak saflaştırmak için çok ucuza yurt dışına sattıkları madeni, yüzde yüz saflıkta kurşun çinko külçesi olarak üreteceklerine işaret eden Varank, 100 milyon doların üzerindeki bu yatırımın başta Güney Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere, ülke genelinde de büyük bir katma değer oluşturacağını vurguladı.

Sanayicilerin ihtiyaç duydukları ham maddeyi ithal etmek yerine tesisten kolayca temin edebileceklerini aktaran Varank, “Hakkari’nin çinkosu, Siirt’te külçeye dönüşürken, Türk sanayisine de nefes verecek. Temelini attığımız bu yatırım 6. bölge teşviklerimizden yararlanıyor. Böylece vergisel istisna ve muafiyetlerin yanı sıra, sigorta primi desteği gibi uygulamalarımız yatırımcıların hizmetinde olacak.” dedi.

“2019’da 136 milyar liralık 5 bin 691 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi.”

Sadece 2019’da 136 milyar liralık 5 bin 691 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendiğine dikkati çeken Varank, bu projeler tamamlandığında 210 binin üzerinde yeni istihdamın oluşacağını ifade etti. Bu sayede, yerli veya yabancı pek çok yatırımcıdan taleplerin gelmeye devam ettiğini anlatan Varank, bu talepleri en iyi şekilde değerlendirerek önümüzdeki dönemde istihdam oluşturan sürdürülebilir bir büyüme trendininin yakalanacağını dile getirdi.

Bakan Varank, Türkiye’nin yatırımlarda global bir cazibe merkezi haline gelmesi için önümüzdeki dönemde teşvik sistemiyle ilgili kritik adımlar atılacağını söyleyen Varank, “Teşviklerimizi daha esnek bir yapıda kurgulayacağız. Yani yatırımcılar projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları destekleri adeta kendileri belirleyebilecekler. Aynı zamanda yerlileşmeyi ve mevcut sanayi kapasitemizi çok daha ileri seviyelere taşıyacak politikalar da uyguluyoruz.” şeklinde konuştu.

Genç girişimcileri, fikirlerini, küresel rekabet gücü olan teşebbüslere dönüştürmeleri için destekliyoruz.

KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerinin de KOBİ’lere, yenilikçi işletmelere ve iş kurmak isteyenlere açık olduğunu ifade eden Varank, TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişimcilik Programı 2020 başvuruları başladı. Genç girişimcileri, fikirlerini, küresel rekabet gücü olan teşebbüslere dönüştürmeleri için destekliyoruz. Bu desteğe hak kazanan genç girişimciler 200 bin liraya kadar hibeden faydalanabiliyor. Gençlere sesleniyorum ve diyorum ki 28 Şubat’a kadar bu programa başvurabilirsiniz. Kaçırmayın.” dedi.

Siirt’in ihracatının 2019’da yüzde 90 oranında arttığını, bakanlık olarak son 7 yılda Siirt’te 3 milyar liralık sabit yatırımı teşvik ederek, 6 bine yakın kişinin istihdam edilmesini sağladıklarını bildiren Varank, 900’ün üzerinde KOBİ’nin girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda KOSGEB’ten faydalandığını anlattı. Siirt’te Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranının hala arzuladıkları seviyede olmadığını ifade eden Varank, Lineer Metal’in yatırımının OSB için de bir milat olmasını ümit ettiğini aktardı.

“Kalkınma Ajansı, bugüne kadar Siirt’te 130 projeyi destekledi.”

Kalkınma Ajansı’nın bugüne kadar Siirt’te 130 projeyi desteklediğini dile getiren Varank, “Çevreden turizme, tarımdan sanayiye pek çok farklı projeyle Siirtli hemşehrilerimizin refahını yükseltecek adımları attık. Siirt fıstığını dünya markası yapmak için 10 milyon avroluk yatırım yaptık. Avrupa’nın birinci ve dünyanın üçüncü en büyük Fıstık İşleme Tesisini ilimize kazandırdık. Yıllık kapasitesi 10 bin tonun üzerinde olan bu tesis sayesinde Siirt fıstığının ilk kez tescilli bir markası oldu. İhracat için de tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. Avrupa, Uzakdoğu, Avustralya, Orta Doğu ve Amerika pazarlarıyla görüşmeler devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk çinko metal külçelerini üretecek Çinko İzabe Tesisinin temellerinin atıldığını anlatan Bakan Varank, “Tam 102 milyon dolarlık bir yatırım, 3 bin kardeşimiz burada istihdam edilecek. 3 bin annenin evladına ekmek kapısı olacak.” dedi.

1 Yorum

  • Avatar Mehmet Balcı dedi ki:

    Siirt Çinko İzabe Tesisi inşaallah , ülkemizin metal madencilik alanında ilklerden birini oluşturacak.
    Başta Hakkari ilimiz olmak üzere Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgemiz karbonatlı çinko potansiyelini metal ürün haline dönüştürmeye yönelik bu projeyi alkışlıyor, ülkemize hayırlı, uğurlu ve başarılı olmasını gönülden diliyorum.
    Jeo. Yük. Müh. Mehmet BALCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir