30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Siirt’te Bir İlk: Çatı Güneş Enerjisi Santrali (GES) Kuruldu

SİİRT (Enerji Portalı) – Siirt’li genç girişimci Burak Marangoz, evinin çatısına yerleştirdiği güneş panelleri ile enerji üretiyor.

Siirt’te yaşayan girişimci Burak Marangoz, evinin çatısına kurduğu Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile şehirde bir ilke imza attı.

Bölgenin güneş verimliliğinin yüksek olduğunu belirten Marangoz , Güneş panellerine yaptığı 75 bin liralık masrafın kullanmış olduğu elektrik ve üretmiş olduğu elektrik ücretleri hesaplandığında ortalama olarak 4 yıl gibi bir sürede yapmış olduğu yatırımın karşılığını alacağını belirtti. Marangoz, konuşmalarına şunları ekledi:

“Evimin elektrik faturaları bir hayli yüksek gelmekteydi. Bir yıl önce bu projeyi hazırladım ve yetkili mercilere ilettim. Gelen izinden sonra güneş enerji panellerini kurdum ve çalışmalar sona ermek üzere. TETAŞ’ın tüm abonelere vermiş olduğu izinle 10 KW elektrik üretebiliyorum. Siirt’te ilk kez böyle bir uygulama yapılıyor. Üretmiş olduğu elektriğin kendi evinin ihtiyacı olduğu kadarını karşılayacak, ihtiyacından fazla üretmiş olduğu elektriği de DEDAŞ satın alıyor. Maliyet olarak yüksek gelebilir ancak bu maliyeti toplamda 4 yıl içerisinde çıkarabilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.