30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sıfır Atık Projesi İle Enerjiden Tasarruf Edildi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB)’nın paylaşmış olduğu verilere göre, Sıfır Atık Projesi ile 658 MWh enerji tasarrufu sağlandı.

ETKB’nin sosyal medya üzerinden yapmış olduğu bilgi görseline göre; Sıfır Atık Projesi ile bugüne kadar 150 ton kağıt atık geri kazanılarak 2411 ağacın kesilmekten kurtarıldı ve 4959 kişinin oksijen ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlandı.

Proje kapsamında 47 ton plastik, 23 ton cam, 20 ton metal ve 16 ton bitkisel atık yağ geri dönüştürüldü.

Yapılan çalışmalar sonucunda hayvan barınaklarına da 70 ton yemek, ekmek ve organik atık götürüldü.

Projenin enerji sektörüne katkısı ise, 658 MWh’lik enerjinin kullanılmasının önüne geçilmesi oldu.

Resim

“2023 itibarıyla yaklaşık 400 bin binada sıfır atık sistemine geçmiş olacağız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Sıfır Atık Projesi’ne de yer verdi. Erdoğan proje ile ilgili şunları paylaştı:

“Ülkemiz genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımı; hava, su, toprak kalitesinin iyileştirilmesi için önemli gelişmeler kaydettik. Uygulamaya koyduğumuz bir düzenleme ile ülkemizdeki plastik poşet kullanım oranını dörtte üç oranında düşürdük. Eşimin öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi tüm şehirlerimizde ve kurumlarımızda hızla benimsendi. Sıfır Atık projemizi bütün Türkiye’ye yaygınlaştırıyoruz. 2023 itibarıyla yaklaşık 400 bin binada sıfır atık sistemine geçmiş olacağız. Atıklardan geri kazanım oranını yüzde 13’den 35’e taşıyacağız.”

Sıfır Atık Projesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.