30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Siemens’ten Irak’ta 13 Milyar Avroluk Enerji Anlaşması

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Siemens ile Irak hükümeti arasında, ülkenin enerjisi kapasitesine 11 gigavat (GW) ekleyecek ve elektrik iletişim teknolojilerin geliştirilmesini sağlayacak 13 milyar avroluk anlaşma imzalanamsı bekleniyor.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’de yer alan habere göre, Irak hükümeti ile yapılan görüşmeleri Siemens AG Başkanı ve CEO’su Joe Kaeser’in yönettiği yer aldı.

Yapılması planlanan anlaşmanın, Mısır ile yapılan anlaşma modeline benzeyeceği ifade edilerek, Kaeser’ın Irak’lı yetkililerle enerji projeleriyle ilgili niyet mektubunu imzalamasının beklendiği kaydedildi.

Haberde, Irak hükümetinin bu hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından da desteklenen Siemens’in teklifi kabul edip etmeyeceği konusunda ise bir kararın verilmediği bildirildi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Thomas Bareiss, “Bizim önerimizle, dört yıl içinde 11 gigavatlık bir enerji üretim kapasitesi eklemeyi, ülkede binlerce iş yaratmayı ve Iraklılar arasındaki eğitimi desteklemeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.