30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Siemens, Isıl Enerji Depolama Tesisini Genişletti

ALMANYA (Enerji Portalı) – Siemens Gamesa Renewable SA, enerji depolama sisteminin eklenen yeni bölümünü devreye aldı.

5 MWh ile denenmeye başlayan elektrik üreten termal enerji depolama sistemi (electric thermal energy storage system, ETES) 130 MWh üretim yapacak kapasiteye çıkarıldı. Hala pilot aşamasında olan tesiste 1000 ton ağırlığında ezilmiş volkanik kaya kullanılıyor. Volkanik kaya parçaları yalıtılmış kapta tutulur ve dirençli ısıtıcı ve bir üfleyici ile 750 dereceye kadar ısıtır. Isınan kayaların üzerinden hava geçirilir ve ısının havaya aktarılması sağlanır. Isınan hava türbinlerden geçirilerek elektrik üretimi gerçekleştiriliyor.

Pilot tesis, Hamburg Teknoloji Üniversitesi’ndeki Mühendislik Termodinamiği Enstitüsü ve depolanan gücü piyasaya satacak yerel hizmet kuruluşu Hamburg Energie GmbH ile ortaklaşa geliştiriliyor. Alman Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı ise proje çalışmaları için fon sağlıyor.

Siemens, devreden çıkarılan geleneksel termik santrallerin yerine bu depolama sistemlerinin rahatlıkla kurulabileceğini ve bu tesislerin hidroelektrik enerji santrali ve batarya teknolojileri ile depolama teknolojilerine bir alternatif olabileceğini ifade ediyor.

Şirket, pilot tesisin ısıl depolamasının etkinliğini test etmek ve daha sonraki aşamada teknolojiyi ticari projelerde uygulamak istediğini belirtiyor. Yakın gelecekte ise şirket, kapasitesini 135 MWh’den birkaç GWh’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • fırat gül dedi ki:

    Depolama veriminin bataryaya göre oldukça düşük olduğunu sanıyorum. Yazmadıklarından da belli zaten. Termik çevrimler hep verimsiz olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.