30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SIEMENS İle TEMSAN Enerji Verimliliği Çalışmalarında İşbirliği Yapacaklar

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Siemens ile TEMSAN, kombine çevrim santrallerinin enerji verimliliği yüksek santrallere dönüştürülmesi konusunda işbirliği yapacaklar. Alman şirketi Siemens ile Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş.(TEMSAN) yetkilileri, iki ülke bakanlarının şahitliğinde iş birliği anlaşması imzaladı.

Siemens ve Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) A.Ş.,  düşük verimliliğe sahip ve ekonomik ömrünü tamamlayan kombine çevrim santrallerinin, enerji verimliliği yüksek modellerle yenilenmesi konusunda anlaştı.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis ve TEMSAN AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Toprak, iyi niyet anlaşması imzaladı. İmza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier da iştirak etti.

Toplam büyüklüğünün 1,5 milyar avroya ulaşması beklenen proje ile Türkiye’deki yıllık toplam doğalgaz tüketiminin de yüzde 2 azalması mümkün olacağı öngörülüyor.

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Ambarlı Santrali başta olmak üzere verimsiz kombine çevrim santrallerinin yüksek enerji verimliliğine sahip olacak şekilde yenilenmesi amaçlanıyor. Anlaşma kapsamında, yerlileştirme konusunda stratejik işbirliği ve finansman temini de bulunuyor. Yatırım sonucunda enerji verimliliği yüzde 45’ten yüzde 60’ın üzerine çıkması hedefleniyor. Bu sayede santraller, 5 ila 7 yıllık bir periyotta yatırım maliyetlerinin geri dönüşünü sağlayacak. Toplam büyüklüğünün 1,5 milyar avroya ulaşması beklenen proje ile Türkiye’deki yıllık toplam doğalgaz tüketiminin de yüzde 2 azalması mümkün olacağı öngörülüyor.

Öte yandan, Türkiye’nin enerji verimliliği üzerindeki çalışmalarının gün geçtikçe yoğunlaşarak hızlandığı dikkat çekiyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.