30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sidney Yönetimi, İhtiyacının Tamamını Yenilenebilir Enerjiden Karşılayacak

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Sidney yönetimi, tüm elektrik ihtiyacını rüzgar ve güneş enerjisinden karşılamak için 60 milyon dolarlık yenilenebilir enerji planını hataya geçireceklerini duyurdu.

Sidney yönetimi, belediyeye ait olan binaların elektrik enerjisinin tamamını yenilenebilir enerjiden karşılamak için harekete geçti. Belediye, 1 Ocak 2020’den itibaren bünyesinde bulunan kamusal alanların ihtiyaç duyduğu enerjiyi %75 rüzgardan ve %25 güneşten sağlamayı planlıyor.

Sydney Lord Belediye Başkanı Clover Moore, yaptığı açıklamada yüzde yüz yenilenebilir elektrik taahhüdünün önümüzdeki 10 yıl içinde yılda 500.000 $ ‘a kadar tasarruf sağlayacağı öngördüklerini belirtti.

Konsey, Glenn Innes yakınlarındaki 270 MW Sapphire Rüzgar Çiftliği (Sapphire Wind Farm) ve Wagga Wagga yakınlarındaki 120 MW Bomen Güneş Çiftliği (Bomen Solar Farm)’nden elektrik satın alınacağını taahhüt etti.

Moore, yenilenebilir enerjideki en büyüklerden biri olan bu taahhüdün, yılda 8 bin yerel hanenin enerji tüketimini karşılayacağını ve yaklaşık 20.000 tonluk bir emisyon salımının önüne geçileceğini ifade etti.

Moore, Sidney’in 2011’den bu yana karbon nört olarak sertifilandırıldığını fakat bu uygulamalar ile 2030’a kadar 2013’teki seviyeye göre emisyonları %70 azaltma taahhüdünü yerine getirmiş olacağını söyledi.

Sidney yönetimi, karbon vergisi koymaya ve fosil yakıt endüstrilerindeki istihdamı azaltmaya yönelik adımlar atmayı da planlıyor.

Kaynak: The Canberra Times

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.