30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sidney Şehri Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanıyor

SİDNEY (Enerji Portalı) – Sidney şehri şimdi tamamen Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki rüzgar ve güneş çiftliklerinden üretilen yenilenebilir enerjiyle çalışıyor.

Sidney’in sokak lambaları, havuzlar, spor sahaları, depolar, binalar ve tarihi Sidney Belediye Binası dahil tüm operasyonları şimdi yerel güneş ve rüzgar projelerinden elde edilen % 100 yenilenebilir elektrikle yürütülecek.

Böylece şehirin, önümüzdeki 10 yıl boyunca yılda yarım milyon dolara kadar koruyacağı ve karbon emisyonlarını yılda yaklaşık 20.000 ton azaltacağı tahmin ediliyor. Bu değer de 6.000’den fazla hanenin güç tüketimine eşdeğer nitelikte. 

Bu özelliklerin tamamına bir anlaşma ile ulaşacak olan Sidney şehri, bu süreçte kentin gücünün dörtte üçünü rüzgar üretiminden ve dörtte biri güneş enerjisinden sağlayacak.

Şehrin enerji tasarrufu çalışmaları:

2016 yılından bu yana Sidney, çatıdaki güneş ve LED ışıkların kurulumu gibi enerji verimliliği girişimlerine yatırım yapıyor ve bu da önemli tasarruflara dönüşüyor. Örneğin, 6.500 sokak lambasının LED’lerle değiştirilmesi, elektrik maliyetlerinde yılda 800.000 ABD Doları tasarruf sağladı.

Şehir ayrıca

>> Sidney Piyasaları (8.594 panel),
>> Andrew Charlton Havuzu (85 panel),
>> Sidney Belediye Binası (240 panel),
>> Redfern Oval (211 panel),
>> Cleveland Caddesi’nde Avustralya Post binası (1000+ panel),
>> Surry Hills Kütüphanesi (32 panel)


ofis binaları, havuzları, kütüphaneleri ve toplum merkezlerinin 30’undan fazlasına güneş panelleri kurdu.

2021’in ortalarına gelindiğinde şehir, binaları için güç üreten 7.800’den fazla güneş paneline sahip olmayı planlıyor. Ayrıca, 9.500 kamuya ait sokak lambasının LED’e yükseltilmesini hızlı bir şekilde takip etmek için Ausgrid ile ortaklık kurdu ve bu da yıllık bakım ve enerji maliyetlerinde yaklaşık 1 milyon ABD doları tasarruf sağlayacak.

Ek bilgi:
>> Sidney şehri Avustralya’da 2011 yılında karbon nötr sertifikası alan ilk yerel hükümet olurken,
>> Melbourne% 100 yenilenebilir enerji ile çalışan ilk Avustralya başkentiydi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.