30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sidney Havalimanı Rüzgar Enerjisinden Beslenecek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sidney Havalimanı, Yeni Güney Galler’deki 135 megavat kapasiteli Crudine Ridge Rüzgar Çiftliği’nden gelen güçle elektrik ihtiyacının yüzde 75’ini karşılayacak.

Havaalanı işletmecisi Sydney Airport Holdings Pty Ltd, belirli bir rüzgar çiftliğinden güç almak için Aussie programı Origin Energy ve Grassroots Yenilenebilir Enerji ile bir mutabakat anlaşması imzalandığını açıkladı.

Güç alım anlaşması (PPA), havalimanının karbon ayak izini 2025 yılına kadar yüzde 50 azaltma hedefiyle uyumlu.

184 milyon USD’lik Crudine Ridge projesi, Avustralya’nın CWP Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve İsviçre yatırım yöneticisi Partners Group AG’nin ortak girişimi olan Grassroots Yenilenebilir Enerji Platformu kapsamında hayata geçiriliyor.

Origin Energy, üç partili anlaşma kapsamında taban yükü sıkılaştırmasını sağlayacak ve böylece daha düşük rüzgar üretimi dönemlerinde tedarik garantisi verecek.

Rüzgar çiftliğinde, her biri 3,63 megavatlık 37 General Electric türbini kurulacak ve yılda yaklaşık 55 bin konutun elektrik ihtiyacını tedarik edecek. İnşaatı devam eden tesisin 2019 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.