30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sıcaklık Solar Panellerin Üretimini Düşürüyor (Video)

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – Güneş enerjisinde kullanılan fotovoltaik paneller, birçokları için yeni bir konu olduğundan su ısıtıcı kollektörler ile karıştırılmaktadır.

Elektrik üretimi için kullanılan paneller Standart Test Koşulları (STC) adı verilen şartlar altında güç değerleri belirlenir. Bu şartların içerisinde hücre sıcaklığı 25°C olarak baz alınır ve hücre sıcaklığı arttıkça üretim de düşecektir. Sıcaklık solar panellerin üretimini düşüren etkenlerin başında gelir. Bu konuyu daha önce detaylı olarak incelemiştik:

Panel teknik dökümanlarına bakıldığında sıcaklıktaki artışın üretimi net bir biçimde aşağıya çektiği görülmektedir. Çatı kurulumlarında yeterli havalandırma yapılamadığı senaryoda panel ile çatı arasındaki sıcaklık 50-60 °C seviyelerine rahatlıkla ulaşabilir hatta geçebilir. Panel datasheet (teknik doküman) üzerinde yazan değerlerden yola çıkarsak örneğin 280 WP etiketli bir solar panel, STC şartlarının dışına çıktığında, yani gelen ışınım maksimum(1000W/m²) olmadığında örneğin 800 olduğunda ve hücre sıcaklığı 45 °C  civarındayken panel gücü 280Wp yerine 210Wp olabilmektedir. Bu bilgiler ürünlerin teknik dökümanlarında yer almaktadır.

Yaptığımız bu işlemin sonunda üretim eğrimizde olması gerekenin dışında doğal olmayan bir fazlalık oluştu. Tabi ki bu durum üretim artışı anlamına da gelmektedir. Tekrar belirtmekte fayda var bu bir deneydir, solar panellerin şehir şebeke suyu ile yıkanması veya soğutulması normalde yapılmamalıdır. Solar panellerin temizliği özel sıvılar ile gerçekleştirilmelidir.

Elde ettiğimiz sonuçlar:

Deneyi gerçekleştirdiğimiz gün, bir önceki ve bir sonraki günlere nazaran biraz daha fazla ürettiğini söyleyebiliriz. Aslında yaz aylarının güneşlenme şartları ile hava sıcaklığı nisan- mayıs aylarındaki gibi olsa, üretimi çok daha fazla arttıracaktır. Ancak gerçekte var olan şartlarla kış aylarında ve sonbaharda üretimlerimiz düşük , ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla olmaktadır. Sıcaklığın olumsuz etkilerine rağmen güneş panellerinin beklenen ömürleri ve garanti sürelerinin uzunluğundan dolayı , çekinmeden bu yatırım yapılabilir.

Viedoyuyu izlemek için tıklayınız:

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr / 0544 8388222

kerem çilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.