30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sıcak Havalar İngiltere’de Yeşil Enerjiyi Vurdu

İSTANBUL (Eneji Portalı) – İngiltere’de uzun süre etkili olan sıcak hava dalgası, ülkenin yeşil enerji devrimini tersine çevirdi ve karbon emisyonlarını artırdı. Bu da uzmanların farklı bir enerji karışımına duyulan ihtiyacı vurgulamasına neden oldu.

İngiltere’de, hava şartlarının yenilenebilir enerji üzerindeki etkisinden dolayı elektrik üretimi açısından nispeten kirli bir yaz yaşandı.

Sıcak havalar güneş paneli sahipleri için bir nimet olurken, rüzgar çiftlikleri ise zaiyat verdi. Rüzgar kuraklığı, zaman zaman türbin kanatlarının günlerce boşta kalmasına neden oldu.

Rüzgar enerjisi kapasitesi bir yıl öncesine göre yüzde 10’dan fazla arttı, ancak tedarik ettikleri elektriğin payı geçen seneki 12.9’dan bu yaz yüzde 10,4’e düştü.

Güneş enerjisi üretimi rekor kırsa da talebi karşılamak için gaz santralleri ateşlendi.

Güç şebekesinin ne kadar yeşil olduğunun temel ölçüsü olan karbon yoğunluğu son üç ayda ortalama yüzde 8 arttı.

Milli Şebeke operasyon direktörü Duncan Burt, “Yazın olağandışı sıcak havaya bağlı olarak rüzgârda hafif bir düşüş gördük, bu da arz ve talebi yönetmeye devam edebilmemiz için farklı bir enerji karışımına sahip olmamızın neden önemli olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.