30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Sıcak Hava Nükleer Santralleri Durmaya Zorluyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Avrupa’da etkili olan sıcak hava dalgası, nükleer santralleri durmaya veya üretimlerini azaltmaya zorluyor.

Nükleer güç, dünyanın en büyük karbonsuz elektrik kaynaklarından biridir ama bir dezavantaja sahiptir; çalışmak için çok suya ihtiyaç duyar.

Fransız kamu hizmeti kuruluşu EDF, cumartesi günü üç elektrik santralinde dört reaktörü kapattı, İsveçli hizmet kuruluşu Vattenfall geçtiğimiz hafta başlarında bir santralde iki reaktörden birini kapadı ve Finlandiya, Almanya ve İsviçre’deki nükleer santraller ürettikleri güç miktarını azalttı.

Nükleer veya kömür gibi termik santraller, ısı enerjisini elektriğe dönüştüren türbinleri çevirmek için yüksek sıcaklıkta buhar kullanırlar. Süreçte buharın sıcaklığı düşer, bu nedenle artık türbini tekrar hareket ettirmek için kullanılamaz. Sıcaklığını tekrar yükseltmek için, önce buharın suya yoğunlaştırılması gerekir, çünkü sıvılar ısıyı gazlardan daha iyi emer. Yoğunlaşma, nehirlerden, göllerden veya denizlerden çekilen soğutma suyunun kullanılmasıyla elde edilir; bu, daha sonra bu sularda yaban hayatı için güvenli bir sıcaklıkta geri atılır. (Gaz santralleri de soğutma suyu kullanırlar, fakat kömür veya nükleer tesislerden daha azına ihtiyaç duyarlar.)

Bilim adamları, ısı dalgası kesintilerinin iklim değişikliği nedeniyle daha da kötüleşeceği konusunda uyarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.