30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


SHURA: Tüketimimizin 10’unu Rüzgar ve Güneşten Karşılıyoruz

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın, bu yıl “Sürdürülebilir Anadolu” temasıyla üçüncüsü düzenlenen Ilgaz Enerji Çalıştayı’nda görüşlerini paylaştı.

Saygın, 2026’da Türkiye’nin elektrik üretiminin yarısından fazlasının yenilenebilir kaynaklardan karşılanabileceğini belirterek, “Rüzgar ve güneş enerjisinde 30 biner megavatlık potansiyel olduğunu hesaplıyoruz. Söz konusu potansiyelin yüzde 60’ından fazlasının Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde olduğunu görüyoruz.” dedi.

“Şu anda elektrik tüketimimizin yaklaşık yüzde 10’unu rüzgar ve güneşten karşılıyoruz.”

Saygın, şu anda Türkiye’nin toplam enerji talebinin üçte birinin yenilenebilir enerjiyle karşılandığını, gelecek dönemde ısıtma, soğutma ve ulaşımda elektrik tüketiminin artmasının beklendiğini ifade etti. Saygın, sözlerine şöyle devam etti:

“2026’da Türkiye’nin toplam elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 50’nin üzerine çıkabilecek. Şu anda elektrik tüketimimizin yaklaşık yüzde 10’unu rüzgar ve güneşten karşılıyoruz. Bu aslında Türkiye’nin kaynak zenginliğini göz önünde bulundurduğumuzda çok küçük bir rakam. Rüzgar ve güneş enerjisinde 30 biner megavatlık potansiyel olduğunu hesaplıyoruz. Söz konusu potansiyelin yüzde 60’ından fazlasının Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde olduğunu görüyoruz.”

“Enerji verimliliğindeki iyileşmelerin Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı hedefleriyle hızlandırılması çok önemli.”

Saygın, 2000-2017 döneminde Türkiye’de enerji yoğunluğunun enerji verimliliği çalışmaları sayesinde yüzde 21 azaldığını, böylece talepteki artışın engellendiğini bildirdi. Türkiye’de binalar ve sanayinin enerji verimliliği potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden Saygın, şunları kaydetti:

“En fazla enerji tüketen binalar hizmet binaları fakat tüketimler bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Bu yüzden, enerji verimliliği sağlamak için bina ve bölgelere göre farklı strateji ve teknoloji gerekiyor. Öte yandan, enerji verimliliğindeki iyileşmelerin Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı hedefleriyle hızlandırılması çok önemli. Bu kapsamda kısa dönemde yatırımları hızlandırmak için uzun vadeli planlama gerekiyor. Yenilikçi piyasa, iş, finans modelleri, teknoloji ve yaklaşımlarla yenilenebilir enerji entegrasyonunun ve tüm sistemin verimliliğinin artırılması da önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.