30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi Paydaş Danışma Toplantısına Davet Ediyor

SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi, “Türkiye’nin Enerji Sisteminde Yenilenebilir Kaynakların Artan Payı: İletimde Genişleme ve Esneklik Seçenekleri” raporunun tanıtım için 21 Haziran 2018 tarihinde saat 14:00’ de SHURA Karaköy’de özel sektör ayağı olan, paydaş danışma toplantısına davet ediyor.
Bu rapora göre;

Önümüzdeki yıllarda, Türkiye enerji sisteminde başta rüzgâr ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarının hızla artacağı öngörülüyor. Son yıllarda dünya genelinde elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin kurulu gücünde büyük bir artış gerçekleşti ve 2017 yılında Türkiye’de rekor büyüme kaydedildi. Yenilenebilir elektrik üretim teknolojilerinin kapasite artışında önemli bir hızlanma yaşanması beklenen bu dönemde, rüzgâr ve güneş enerjisinin artan paylarının Türkiye’nin elektrik sistemini nasıl etkileyeceğinin daha iyi anlaşılması gerekiyor.

SHURA’nın hazırlamış olduğu, Türkiye’de benzer bir örneği bulunmayan bu çalışmanın, ulusal ölçekte düşük karbonlu elektrik sistemine geçiş konusundaki değerlendirmelere katkı sağlaması amaçlandı. Çalışma, dünyadaki en hızlı büyüyen ekonomilerden Türkiye’nin, artan elektrik talebini, sistem güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla karşılayabilmesinin yollarını araştırıyor.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Toplantıda, SHURA Yönlendirme Komitesi Başkanı Sayın Selahattin Hakman’ın yapacağı açılış konuşmasından sonra, SHURA Direktörü Dr. Değer Saygın, raporun detaylı sunumunu yapacaktır. Sunumun ardından katılımcıların değerlendirmeleri ve yorumlarının tartışılacağı bir soru-cevap kısmı ile devam edilecektir.

SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi 

European Climate Foundation (ECF), Almanya’nın enerji konusundaki en etkin düşünce kuruluşu Agora Energiewende ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ortaklığında kurulan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, veri bazlı, tarafsız ve bağımsız analizler gerçekleştirerek Türkiye’nin düşük karbonlu enerji sistemine geçişini desteklemek üzere yola çıktı. Türkiye’nin enerji sektörünü ekonomik, teknolojik ve politikalar açılarından değerlendiren araştırma ve analizlerle bu konudaki tartışmalara ortak bir zemin yaratmayı odağına alan SHURA, enerji verimliliğini ve yenilenebilir kaynakları merkeze koyan bir anlayış oluşturmayı hedefliyor.

Katılım için en geç 18 Haziran 2018 tarihine kadar safak.ceren@shura.org.tr adresine mail ile veya 0212 292 49 39 – 1301 numaralı telefondan Şafak Ceren’e bildiriniz

Yer: SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi

Adres: Bankalar Cd. No:2 Minerva Han Kat: 3, 34420 Karakaöy / İstanbul

Tarih : 21.06.2018

Saat : 14:00 – 16:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir