30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Shell’den Avrupa’nın En Büyük Enerji Depolama Anlaşması!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Shell Energy Europe Ltd, İngiltere’de kurulacak 100 MW’lık bir akü depolama tesisinden güç alarak İngiltere şebekesine yedek elektrik sağlayacak.

Petrol ve gaz devi Royal Dutch Shell Plc (AMS: RDSA) dün yaptığı açıklamada, Avrupa’nın en büyük enerji depolama tesisi haline geleceğini söyledi. Bunun için de çok yıllı bir elektrik satın alma anlaşması (PPA) kabul ettiğini açıkladı.

Anlaşma, Birleşik Krallık güç şebekesine dengeleme hizmetleri sağlayacak. Ayrıca sistem operasyonel hale geldiğinde bölgede yenilenebilir güç kullanımını optimize edecek. Anlaşmada iki 50 MW’lık akü sisteminin yapımı desteklenecek ve görevlendirilmeleri bu yılın sonunda yapılacak. Shell Energy Europe başkan yardımcısı David Wells, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu gibi projeler, rüzgar ve güneş enerjisini hayatımızda güçlendirmede büyük roller oynuyor. Bu sebeple İngiltere’nin elektrik talebini ve arzını dengelemek için hayati önem taşıyor.”

Shell Energy Europe’un bir yan kuruluşu olan Limejump, İngiltere’deki bir batarya ağından enerji toplayan sanal güç platformunu kullanarak sözleşmeli gücü optimize edecek.

Kaynak: Renewables Now

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir