30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Shell Eco-Marathon Türkiye Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Shell Eco-Marathon Türkiye’de yarışan takımlara 5’i pist içi ve 3’ü pist dışı olmak üzere 8 farklı kategoride ödüller verildi. Kazanan takımlar kupalarını Shell&Turcas CEO’su Felix Faber ve TİM Yönetim Kurulu Kutlu Karavelioğlu’nun elinden aldı.

Mühendislik, tasarım, inovasyon alanlarında gençlerin ufkunu açmak ve alternatif enerji kaynakları alanında bilgilerinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Shell Eco-Marathon Türkiye, bu yıl 4. kez yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ortaklığıyla, 21-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Shell Eco-Marathon’a bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, İsveç ve Tunus’tan da öğrenciler katıldı. 19’u üniversite, 4’ü lise olmak üzere toplam 23 takım ve 350 öğrenci, en az enerji ile en fazla mesafeyi kat etmek için yarıştı.

Prototip Konseptli Araç Kategorisinde Ödülü Getiren: Eskişehir Üniversitesi, Hidroana Takımı

Prototip araçlar kategorisinde hidrojenle çalışan araçlar içerisinde en az enerjiyi harcayarak bitiş çizgisini görmeyi Eskişehir Üniversitesi başardı. Hidroana takımı, 310 km/m3 derecesi ile birincilik kazandı.

Elektrikli batarya ile çalışan araçlarıyla Yunanistan’ın West Attica Üniversitesi Poseidon takımı, 470 km /kWh’lik sonuçla kategorisinin birincisi olurken, prototip araçlar kategorisinin “içten yanmalı” kategorisinde ise, İspanya’nın Valencia Üniversitesi UPV Campus de Alcoy – Instituto de Diseno Y Fabricacion takımı, 763 km/lt sonucuyla prototip kategorisinin kazananı oldu.

Şehir Konseptli Araç Kategorisinde Ödülü Getiren: Çukurova Üniversitesi, Electromobile Takımı ile Uludağ Üniversitesi, UMAKİT Takımı

Şehir konsepti kategorisinde, elektrikle çalışan araçlar arasında Çukurova Üniversitesi Electromobile takımı 161 km/kWh’lik sonuçla birincilik kazandı. Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı ise hidrojenle çalışan araçlarının elde ettiği 82 km/m3’lük sonuçla kategorisinin birincisi oldu.

Çukurova Üniversitesi, 1 TL’lik yakıtla 320 kilometre yol gitti.

Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasında şehir konsepti elektrikli bataryalı araçlar kategorisinde birinciliği kazanan Çukurova Üniversitesi Electromobile takımının 1.5 Adana isimli aracı, 1 TL’lik yakıtla 320 kilometre yol gidebiliyor. Bu Adana’dan Kayseri’ye 1 TL’lik yakıt ile seyahat edilebileceği anlamına geliyor.

Pist Dışı Ödülleri Kategorisinde Ödülü Getiren: Karadeniz Teknik Üniversitesi, Enerji Teknolojileri Topluluğu Takımı; Uludağ Üniversitesi, UMAKİT, Yozgat Bozok Üniversitesi, 3M Elektro ile Yıldız Teknik Üniversitesi, AE2 Project Takımı

Yarışmada pist dışı ödüllerde; “En İyi Tasarım” ödülü Karadeniz Teknik Üniversitesi Enerji Teknolojileri Topluluğu Takımı’na verilirken, “Teknik İnovasyon Ödülü” Uludağ Üniversitesi UMAKİT, “Ekip Ruhu Ödülü” Yozgat Bozok Üniversitesi 3M Elektro ve “Güvenlik Ödülü” de Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 Project takımlarının oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.